Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výroba paruky je náročná práce pro trpělivého člověka, říká vyhlášená vlásenkářka Michaela Holá

Vlásenkářství není pro každého, výroba paruky je velmi zdlouhavý proces. Foto: Michaela Holá

Vlásenkářka Michaela Holá se výrobě paruk věnuje již skoro 10 let. Pro lidi, kteří o vlasy přišli v důsledku nemoci, je téměř spásou, na její paruky na míru nebo tupé se stojí fronty. Vyrobit kvalitní vlasovou náhradu, která vám dobře sedne, totiž není vůbec jednoduchý proces. Jak taková výroba vlastně probíhá?

Co vás vedlo k tomu stát se vlásenkářkou?
Na základní škole jsem neměla ani tušení, čím bych se v budoucnu chtěla živit. Zaujalo mě, že má o rok starší sestřenice nastoupila na střední učiliště vlásenkář/maskér. V prvním ročníku se učili vytvářet paruky, kníry a další vlasové náhrady. Občas mi nějakou svou práci ukázala a mě to nadchlo. Jelikož jsem člověk, který rád něco vyrábí a tvoří, napadlo mě, že tento obor by mohl být to pravé. Nějakou dobu jsem pracovala pod salonem v Praze a poté jsem se rozhodla, že bych chtěla mít vlastní provozovnu a nabídnout klientům více soukromí a prostoru při konzultaci.

Paruka z blond pravých vlasů na míru, Foto: Michaela Holá

Je tato profese lukrativní? Protože je velmi málo dobrých vlásenkářů…
Tato práce je velmi časově náročná, člověk musí být trpělivý a opravdu si to zamilovat. Je to zdlouhavý proces, a ne každému tento typ práce vyhovuje. Spousta lidí si myslí, že se paruka vyrobí během několika málo hodin, což je při ruční práci absolutně nemožné.

Vlásenkářů, kteří se zaměřují pouze na civilní vlasové náhrady, je u nás v Česku opravdu málo, ale nerada bych, aby se zapomínalo i na vlásenkáře, kteří tvoří pro film nebo divadlo. Možná o nich není slyšet, nebo nejsou veřejně známí, ale jejich práce je také velmi důležitá.

Kolik paruk ročně dokážete vyrobit?
Výroba paruky mně osobně trvá 3–4 týdny. Nikdy jsem nepočítala, kolik paruk jsem za rok udělala, jelikož nevyrábím pouze paruky, ale i tupé a další náhrady. Raději to ani nechci počítat, jelikož bych se asi vyděsila, kolik času jsem u toho proseděla. (smích)

Vlasy mají buď přírodní barvu, nebo se dobarvují na požadovaný odstín. Foto: Michaela Holá

Jak náročný je proces výroby paruky, opravdu od začátku až do konce?
Prvním a nejdůležitějším krokem je osobní konzultace, bez které nemůže výroba začít. Každý klient má jiné požadavky, jiné zaměstnání, věk a životní styl. Je tedy důležité vše probrat a přizpůsobit vlasovou náhradu tak, aby klientovi ve všech směrech 100% vyhovovala. Při konzultaci máte možnost si vybrat vlasy (délku, odstín, strukturu), účes a hustotu vlasů na vlasové náhradě. Dalším důležitým krokem je měření hlavy, na jehož základě se vytváří montura (čepička).

Po osobní konzultaci může začít samotná výroba. Prvním krokem je vytvoření (sešití) montury, a pokud je to nutné, tak přichází na řadu i dodatečné úpravy vlasů, například zesvětlení odstínů a další. Poté může začít samotný několikatýdenní proces poutkování. Nakonec se doladí poslední detaily a paruka se připraví na předání. Společně s klientem ke mně dorazí i kadeřnice, se kterou spolupracuji. Vlasová náhrada se musí vyzkoušet, zda perfektně sedí a drží na hlavě klienta. Pokud je vše v pořádku, kadeřnice vytvoří účes podle přání.

V čem se liší na míru dělaná paruka od kupované v obchodu (také z pravých vlasů)?
Ručně dělané paruky mají několik zásadních výhod. Často mi přijdou klienti, kteří mají paruku kupovanou v kamenném obchodě, ale paruka jim dobře nesedí na hlavě nebo je až moc hustá a necítí se v ní komfortně. U mě si klient může nechat vyrobit paruku podle svých představ, a právě v tomhle vidím tu největší výhodu.

Klienti mi často posílají fotografie z minulosti, kdy ještě měli své vlasy, a mým úkolem je jim tedy vytvořit téměř totožnou vlasovou náhradu, aby se cítili stejně dobře jako předtím. Také každému vyrábím monturu přesně na míru, protože každý člověk má jiný tvar a velikost hlavy a není tedy téměř možné, aby paruka z obchodu seděla každému. Některé paruky z obchodu vypadají opravdu skvěle, ale nemusí být pro každého.

Kvalitní paruky jsou k nerozeznání od pravých vlasů a lze je také dále upravovat. Foto: Michaela Holá

Pracujete sama, nebo máte pomocníky?
Momentálně a vlastně téměř pořád pracuji sama. Je opravdu těžké najít někoho, koho by tato práce bavila a byl by ochotný se vypracovat. Za veškeré výrobky nesu zodpovědnost já, a tak si nemohu dovolit svěřit zakázku jen tak někomu. Někdy je to náročné a nemohu přijímat velké množství klientů, ale na druhou stranu se klientům mohu více věnovat a vytvořit si s nimi příjemný vztah.

V jakých částkách se pohybují paruky na míru?
Vlasové náhrady, konkrétně paruky se pohybují v řádech desetitisíců. Pravé lidské vlasy nejsou levná záležitost a ručně vyrobit paruku trvá, a to se samozřejmě musí do ceny promítnout. Vlasy, které mám v nabídce a nabízím klientům, si vybírám osobně a zaměřuji se na jejich kvalitu. Cenově se vlasy pohybují v řádech desítek korun za gram a v některých případech i přes sto korun za gram. Cena se řídí hlavně podle délky, odstínu, kvality, ale i původu vlasů. Středoevropské vlasy jsou dražší než východoevropské.

Nabízím ale i možnost si donést na výrobu vlastní vlasy, které klientovi například někdo daroval, nebo mám vlasy, které daroval někdo mně. V tomto případě klient hradí pouze výrobu a drobný materiál, tímto způsobem je možné ušetřit několik tisíc.

Medailonek

Michaela Holá se věnuje výrobě paruk, tupé, příčesů a dalších vlasových integrací. Vystudovala Střední odbornou školu Vlásenkář/maskér v Praze. Vlásenkářství se věnuji již 10. rokem a zaměřuje se primárně na výrobu vlasových náhrad pro civilní využití, zejména pro klienty s onkologickým onemocněním a alopecií. Vlasové náhrady vyrábí podle individuálních potřeb a přání každého klienta.

Autorský článek Barbary Tesařové, www.parukymichaela.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Rychlé půjčky: Jak fungují a kdy je vhodné je využít?

Češi bojují proti plýtvání potravin, pomáhají k tomu i zákony

Obličeje kuřat mění barvu v závislosti na jejich emocích

Nové recyklační řešení si poradí s mastnými krabicemi od pizzy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…