Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výroba aut v České republice stoupá. Koncem roku se očekává pokoření rekordu

Výroba osobních automobilů za uplynulé třičtvrtěletí značně vzrostla, nárůst je pozorován také ve výrobě autobusů a nákladních aut. Koncem roku se proto očekává pokoření rekordu z roku 2011 v počtu vyrobených automobilů. Se zvyšující se výrobou se navýšil také počet nových zaměstnanců, a to o více než 3000.

Letošní rok bude s velkou pravděpodobností pro české výrobce automobilů rekordní. Počítá se dokonce s pokořením rekordu z roku 2011. Produkci automobilů totiž Sdružení automobilového průmyslu odhaduje na 1,2 milionu osobních aut, v roce 2011 to bylo „jen“ 1,195 milionu. Nárůst výroby se tak očekává o 6,4 procenta.

Již nyní je však jisté, že výroba osobních automobilů za uplynulá tři čtvrtletí byla více než úspěšná. Oproti loňskému roku produkce stoupla o 12,2 procenta na 936 151 vozů. Největší, 60 procentní podíl přitom patří Škodě Auto, 25 procenty se podílí Hyundai a posléze TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) s 15 procenty.

Co se týká konkrétního počtu aut, do září se produkce Škody Auto meziročně zvýšila na 564 517 vozů, Hyundai vyrobila 233 030 automobilů a TPCA 138 604 kusů.

Růst ale nezasáhl pouze osobní vozy, zaznamenán byl také u autobusů a nákladních aut. Produkce autobusů se za tři čtvrtě roku oproti loňskému roku zvýšila o šest procent na 2557 kusů – největší podíl má Iveco Czech Republic (více než 85 %), následuje ho SOR Libchavy (přes 13 %) a KH motor Centrum Opava (necelá 2 %).

Růst o více než 3 procenta (592 ks) zaznamenal také jediný výrobce nákladních automobilů, Tatra. Nárůst hlásí i výroba motocyklů Jawa, a to o osm procent (996 strojů).

Pro českou ekonomiku to má navíc další blahodárný efekt – se zvyšující se výrobou roste počet pracovníků jednotlivých firem. Za první pololetí roku 2014 se jejich počet zvýšil o 3 procenta, což představuje více než 3 000 nových zaměstnanců.

 

ČTK, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…