Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyrazte mimo komfortní zónu. Lednová výzva Do práce na kole startuje již dnes

Na plno už jedou také přípravy na květnovou akci Do práce na kole. Zdroj fotografie: AutoMat

Na kole, koloběžce, běžkách nebo zkrátka pěšky dnes vyráží přes 1200 účastníků výzvy Do práce na kole. Jejím cílem je podpořit udržitelnou dopravu a pravidelný pohyb. Spolek AutoMat ji pořádá již potřetí. Přidat se můžete i vy, stačí se registrovat na webu projektu.

Lednová výzva se odehrává tento týden. A jak to funguje? Účastníci si své bezmotorové cesty zapisují či nahrávají do systému ve svém online soutěžním profilu. Pokud splní předepsanou pravidelnost, mohou vyhrát řadu cen. Anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy nad plánováním cykloinfrastruktury.

Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy, je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen šest kilometrů na kole nebo jde pěšky, ale třikrát týdně,” uvedl Jan Haruda z AutoMatu. Výkony mají v lednové výzvě pouze informativní charakter.

Ne ve všech částech republiky jsou k cestování na kole ideální podmínky. Nejde ani tak o teplotu, ale spíš sníh a náledí. Proto je potřeba dbát na opatrnost. „Na jízdu na kole na sněhu nedají fajnšmekři dopustit, ale pokud ještě nejste úplně zkušení, doporučujeme spíš chůzi nebo běžky. I více zkušeným cyklistům pak připomínáme řadu zásad, jak myslet na bezpečnost,“ poznamenala Anna Kociánová z AutoMatu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…