Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyrazte mimo komfortní zónu. Lednová výzva Do práce na kole startuje již dnes

Na plno už jedou také přípravy na květnovou akci Do práce na kole. Zdroj fotografie: AutoMat

Na kole, koloběžce, běžkách nebo zkrátka pěšky dnes vyráží přes 1200 účastníků výzvy Do práce na kole. Jejím cílem je podpořit udržitelnou dopravu a pravidelný pohyb. Spolek AutoMat ji pořádá již potřetí. Přidat se můžete i vy, stačí se registrovat na webu projektu.

Lednová výzva se odehrává tento týden. A jak to funguje? Účastníci si své bezmotorové cesty zapisují či nahrávají do systému ve svém online soutěžním profilu. Pokud splní předepsanou pravidelnost, mohou vyhrát řadu cen. Anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy nad plánováním cykloinfrastruktury.

Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy, je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen šest kilometrů na kole nebo jde pěšky, ale třikrát týdně,” uvedl Jan Haruda z AutoMatu. Výkony mají v lednové výzvě pouze informativní charakter.

Ne ve všech částech republiky jsou k cestování na kole ideální podmínky. Nejde ani tak o teplotu, ale spíš sníh a náledí. Proto je potřeba dbát na opatrnost. „Na jízdu na kole na sněhu nedají fajnšmekři dopustit, ale pokud ještě nejste úplně zkušení, doporučujeme spíš chůzi nebo běžky. I více zkušeným cyklistům pak připomínáme řadu zásad, jak myslet na bezpečnost,“ poznamenala Anna Kociánová z AutoMatu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…