Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyrazte mimo komfortní zónu. Lednová výzva Do práce na kole startuje již dnes

Na plno už jedou také přípravy na květnovou akci Do práce na kole. Zdroj fotografie: AutoMat

Na kole, koloběžce, běžkách nebo zkrátka pěšky dnes vyráží přes 1200 účastníků výzvy Do práce na kole. Jejím cílem je podpořit udržitelnou dopravu a pravidelný pohyb. Spolek AutoMat ji pořádá již potřetí. Přidat se můžete i vy, stačí se registrovat na webu projektu.

Lednová výzva se odehrává tento týden. A jak to funguje? Účastníci si své bezmotorové cesty zapisují či nahrávají do systému ve svém online soutěžním profilu. Pokud splní předepsanou pravidelnost, mohou vyhrát řadu cen. Anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy nad plánováním cykloinfrastruktury.

Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy, je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen šest kilometrů na kole nebo jde pěšky, ale třikrát týdně,” uvedl Jan Haruda z AutoMatu. Výkony mají v lednové výzvě pouze informativní charakter.

Ne ve všech částech republiky jsou k cestování na kole ideální podmínky. Nejde ani tak o teplotu, ale spíš sníh a náledí. Proto je potřeba dbát na opatrnost. „Na jízdu na kole na sněhu nedají fajnšmekři dopustit, ale pokud ještě nejste úplně zkušení, doporučujeme spíš chůzi nebo běžky. I více zkušeným cyklistům pak připomínáme řadu zásad, jak myslet na bezpečnost,“ poznamenala Anna Kociánová z AutoMatu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…