Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výpůjčka knih „na dobré slovo“. V Huslenkách sází na poctivost

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: freepik.com

V malé obci Huslenky nedaleko Vsetína se důvěrou a vírou v poctivost zdejších obyvatel nešetří. Jako první ve Zlínském kraji zde mají knihovnu, kterou mohou místní využít i bez přítomnosti knihovníka.

Obyvatelé Huslenek na Vsetínsku si nyní mohou půjčovat knihy z obecní knihovny i mimo její otevírací hodiny, tedy bez dozoru knihovníka. Celý princip je vskutku prostý – zájemci si půjčí klíče na obecním úřadě a v knihovně si vyberou knihu podle svého gusta. Kódy vypůjčených knih pak jednoduše zaznačí na lísteček a ten vloží do obálky se svým jménem.

Vedení obce se přitom inspirovalo skandinávskými zeměmi, kde jsou podobné postupy založené na poctivosti a důvěře, zcela běžné. Volnější režim má zároveň motivovat k intenzivnější četbě a půjčování knih. „Věříme, že tyto změny uvítáte, a že se knihovna stane takovým společným obyvákem naší obce,“ vzkazují zastupitelé Huslenek návštěvníkům webových stránek knihovny.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Inspirace

Unikátní projekt. Vyberte si knihu podle významné události dne

Inspirace

Knihovnice z Podkrkonoší vozí na běžkách knihy přímo k lidem

Inspirace

Knihovnou roku 2017 je městská knihovna ve Slavičíně

Inspirace

Knihovnu roku 2018 mají čtenáři ve slezských Holasicích

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.