Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výpůjčka knih „na dobré slovo“. V Huslenkách sází na poctivost

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: freepik.com

V malé obci Huslenky nedaleko Vsetína se důvěrou a vírou v poctivost zdejších obyvatel nešetří. Jako první ve Zlínském kraji zde mají knihovnu, kterou mohou místní využít i bez přítomnosti knihovníka.

Obyvatelé Huslenek na Vsetínsku si nyní mohou půjčovat knihy z obecní knihovny i mimo její otevírací hodiny, tedy bez dozoru knihovníka. Celý princip je vskutku prostý – zájemci si půjčí klíče na obecním úřadě a v knihovně si vyberou knihu podle svého gusta. Kódy vypůjčených knih pak jednoduše zaznačí na lísteček a ten vloží do obálky se svým jménem.

Vedení obce se přitom inspirovalo skandinávskými zeměmi, kde jsou podobné postupy založené na poctivosti a důvěře, zcela běžné. Volnější režim má zároveň motivovat k intenzivnější četbě a půjčování knih. „Věříme, že tyto změny uvítáte, a že se knihovna stane takovým společným obyvákem naší obce,“ vzkazují zastupitelé Huslenek návštěvníkům webových stránek knihovny.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…