Vůbec poprvé objevili letos na jaře mykologové v Národním parku Podyjí vzácnou houbu původem ze Středomoří. Přestože vzhledem připomíná známou bedlu, jedná se o kriticky ohrožený druh muchomůrky Vittadiniho.
Houba má světlé zbarvení, a i když není jedovatá, sbírat ji odborníci nedoporučují. „Přestože je jedlá, muchomůrka Vittadiniho se ke konzumaci doporučit rozhodně nedá. Jednak neoplývá příjemnou vůní, takže ke sběru neláká, a navíc patří mezi kriticky ohrožené druhy zapsané ve vyhlášce i červeném seznamu hub,“ vysvětlil botanik Radomír Němec.
Suchomilná muchomůrka, jejíž klobouk může být až 15 centimetrů široký, se typicky vyskytuje ve Středomoří. V Česku se letos podle mykologů objevila nejspíš díky teplému počasí posledních let a letošnímu červnu, který byl bohatý na srážky. Úplně poprvé byla na našem území spatřena v roce 1975 na Znojemsku. Znovu se pak objevila před čtyřmi lety v okolí Jaroslavic a letos ji odborníci vůbec poprvé zaznamenali na území Podyjí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…