Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vydaly se na cestu napříč Státy, aby našly dárce kostní dřeně

Sestry už zprostředkovaly necelou stovku transplantací. Zdroj: Twitter

Sam a Alex Kimura jsou dvě sestry, které se vydaly na road trip skrz celé Spojené státy americké s jediným cílem – najít pro Sam vhodného dárce kostní dřeně. Dvaadvacetiletá žena trpí aplastickou anémií, která se vyznačuje nedostatečnou tvorbou krevních buněk, což vede k úbytku všech krevních destiček i červených a bílých krvinek.

Dívky na své cestě nejenže hledají pro Sam vhodného dárce, ale také povzbuzují ostatní k tomu, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně. „Každým rokem se několik tisíc pacientů dostane do stejné situace – nemohou najít dárce. Ale jsou zde miliony a miliony lidí, kteří ještě nejsou zaregistrovaní, ale mohou být přesně ti vhodní dárci pro stávající pacienty,“ řekla Alex Kimura.

V nedávné době dívky založili projekt S.A.M., se kterým procestovaly USA. Jejich cílem je získat alespoň padesát tisíc dárců. Od ledna pořádají přednášky na univerzitách, v restauracích a organizují i akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice darování kostní dřeně.

Přesto se setkávají s mnoha negativními reakcemi, které pramení především z pocitu lidí, že darování kostní dřeně je velmi bolestivé. Sestry se snaží tento mýtus vyvrátit a zatím se jim na jejich cestě podařilo přesvědčit více než dvanáct tisíc dárců k zaregistrování a samy zprostředkovaly necelou stovku transplantací. „Díky našemu úsilí můžeme zachránit tisíce životů jen tím, že zvýšíme šanci na nalezení vhodného dárce. A možná někde tam venku čeká i ten správný hrdina pro Sam,“ uzavřela Alex Kimura.

Zdroj: Huffington Post

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…