Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vydaly se na cestu napříč Státy, aby našly dárce kostní dřeně

Sestry už zprostředkovaly necelou stovku transplantací. Zdroj: Twitter

Sam a Alex Kimura jsou dvě sestry, které se vydaly na road trip skrz celé Spojené státy americké s jediným cílem – najít pro Sam vhodného dárce kostní dřeně. Dvaadvacetiletá žena trpí aplastickou anémií, která se vyznačuje nedostatečnou tvorbou krevních buněk, což vede k úbytku všech krevních destiček i červených a bílých krvinek.

Dívky na své cestě nejenže hledají pro Sam vhodného dárce, ale také povzbuzují ostatní k tomu, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně. „Každým rokem se několik tisíc pacientů dostane do stejné situace – nemohou najít dárce. Ale jsou zde miliony a miliony lidí, kteří ještě nejsou zaregistrovaní, ale mohou být přesně ti vhodní dárci pro stávající pacienty,“ řekla Alex Kimura.

V nedávné době dívky založili projekt S.A.M., se kterým procestovaly USA. Jejich cílem je získat alespoň padesát tisíc dárců. Od ledna pořádají přednášky na univerzitách, v restauracích a organizují i akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice darování kostní dřeně.

Přesto se setkávají s mnoha negativními reakcemi, které pramení především z pocitu lidí, že darování kostní dřeně je velmi bolestivé. Sestry se snaží tento mýtus vyvrátit a zatím se jim na jejich cestě podařilo přesvědčit více než dvanáct tisíc dárců k zaregistrování a samy zprostředkovaly necelou stovku transplantací. „Díky našemu úsilí můžeme zachránit tisíce životů jen tím, že zvýšíme šanci na nalezení vhodného dárce. A možná někde tam venku čeká i ten správný hrdina pro Sam,“ uzavřela Alex Kimura.

Zdroj: Huffington Post

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.