Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vybíráte knihy očima? Toto jsou nejkrásnější české publikace loňského roku

Ilustrační foto: Pexels

Více než tři sta knih se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Nejkrásnější česká kniha 2020. Ocenění každoročně uděluje Ministerstvo kultury ČR a porotci hodnotí jak grafické, tak polygrafické zpracování a ilustrace knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách.

Nejvíce ocenění napříč kategoriemi získala grafická designérka Adéla Svobodová, jejíž publikaci Výstava jako médium ocenila Unie grafického designu a rovněž se umístila na prvním místě v kategorii Odborná literatura. „Adéla Svobodová prokázala svoji profesionalitu a zkušenost tím, s jakou přesvědčivostí a lehkostí dokázala graficky roztřídit takové penzum informací a obrazového materiálu do podoby, při které se čtenář s chutí začte do odborných textů na uměnovědné téma, a přitom neztrácí pozornost ani chuť listovat dál,” uvedl člen výtvarné poroty Karel Štědrý.

Modrá v modré. Foto: Ministerstvo kultury ČR

Mezi bibliofiliemi, tedy knihami, jež jsou předmětem sběratelského zájmu, zvítězilo přebásněné dílo Chvála stvoření Františka z Assisi od českého básníka Petra Borkovce. Grafickou úpravu knize dala Zuzana Lednická. „Grafička vystihla intenzitu krátké básně skrz abstraktní spektrum barev, jež se propisují do samotného textu a vytvářejí kontinuální ilustraci,“ napsala ve svém komentáři porotkyně Emma Hanzlíková.

Chvála stvoření Františka z Assisi. Foto: Ministerstvo kultury ČR

V kategorii dětské literatury první místo obsadila kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman, mezi učebnicemi se porotě nejvíce zalíbila Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin od Filipa Blažka. Cenu mladému tvůrci do 30 let získaly Tereza Bierská a Nela Klímová za publikaci Svátosti. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal autorský projekt maďarské umělkyně Andi Schmied Private Views: A High‑Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery.

Safíroví ledňáčci a Glutaman. Foto: Ministerstvo kultury ČR 

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…