Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ocenění Knihovna roku získal „obývák vesnice“ ze Statenic

Ačkoli většinu knih už si dnes můžeme přečíst na monitorech počítačů či elektronických čtečkách, řada nadšených čtenářů stále nedá dopustit na jejich papírové varianty. Ty jsou k dostání nejen v knihkupectvích, ale také v knihovnách, kde navíc mnohé z nich opakovaným čtením získaly specifickou vůni či lehce ošuntělý vzhled. Že knihovny mají mezi lidmi stále své místo, každoročně připomíná ocenění Knihovna roku, které uděluje české Ministerstvo kultury.

Ilustrační foto: Pixabay

Porotci soutěže u přihlášených institucí hodnotí především dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádný přínos v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. V kategorii nazvané základní knihovna obsadila první místo knihovna v obci Statenice ze Středočeského kraje, která si cenu vysloužila pro svůj přínos místní venkovské komunitě a pozitivní ovlivnění kulturního, společenského i politického dění v obci.

„Děkuji všem, kteří se podílejí na chodu knihovny a tím iniciují živou komunitu místních lidí, obzvláště pak ale dvěma hlavním knihovnicím – Barboře Černohorské a Zuzaně Brychtové Horecké, které si takové ocenění zaslouží především, „Obývák vesnice“ je jejich dítětem. Jsou zářným příkladem toho, že se dá postupně a zprvu z mála vytvořit něco, co přinese prospěch širokému okolí,“ uvedla starostka Statenic Apolena Novotná.

Ocenění knihovny Statenice. Foto: Ministerstvo kultury ČR

V kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb se pak na první příčce umístila brněnská Knihovna Jiřího Mahena. Ocenění si instituce vysloužila za svůj projekt Knihovna na Křižovatce, což je malá experimentální knihovna sídlící na Starém Brně, kterou vedou studenti Katedry informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity s pomocí Knihovny Jiřího Mahena.

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR, obec Statenice

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…