Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ocenění Knihovna roku získal „obývák vesnice“ ze Statenic

Ačkoli většinu knih už si dnes můžeme přečíst na monitorech počítačů či elektronických čtečkách, řada nadšených čtenářů stále nedá dopustit na jejich papírové varianty. Ty jsou k dostání nejen v knihkupectvích, ale také v knihovnách, kde navíc mnohé z nich opakovaným čtením získaly specifickou vůni či lehce ošuntělý vzhled. Že knihovny mají mezi lidmi stále své místo, každoročně připomíná ocenění Knihovna roku, které uděluje české Ministerstvo kultury.

Ilustrační foto: Pixabay

Porotci soutěže u přihlášených institucí hodnotí především dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádný přínos v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. V kategorii nazvané základní knihovna obsadila první místo knihovna v obci Statenice ze Středočeského kraje, která si cenu vysloužila pro svůj přínos místní venkovské komunitě a pozitivní ovlivnění kulturního, společenského i politického dění v obci.

„Děkuji všem, kteří se podílejí na chodu knihovny a tím iniciují živou komunitu místních lidí, obzvláště pak ale dvěma hlavním knihovnicím – Barboře Černohorské a Zuzaně Brychtové Horecké, které si takové ocenění zaslouží především, „Obývák vesnice“ je jejich dítětem. Jsou zářným příkladem toho, že se dá postupně a zprvu z mála vytvořit něco, co přinese prospěch širokému okolí,“ uvedla starostka Statenic Apolena Novotná.

Ocenění knihovny Statenice. Foto: Ministerstvo kultury ČR

V kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb se pak na první příčce umístila brněnská Knihovna Jiřího Mahena. Ocenění si instituce vysloužila za svůj projekt Knihovna na Křižovatce, což je malá experimentální knihovna sídlící na Starém Brně, kterou vedou studenti Katedry informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity s pomocí Knihovny Jiřího Mahena.

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR, obec Statenice

Související články

Zaručeně zlepší den

Pompeje vydaly další vykopávky

Co způsobuje neobvyklé zbarvení vzácných hnědých pand?

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…