Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Všech stromů na světě jsou asi tři biliony

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Z výpočtů vědců z americké Yaleovy univerzity vyplývá, že na světě je osmkrát více stromů, než se původně předpokládalo. Na základně satelitních snímků a počítačových výpočtů jsou v současné době na celé zeměkouli dohromady asi tři biliony stromů. Přesto se ale jejich počet snížil od počátku lidské civilizace o polovinu.

„Stromy patří k nejvýznamnějším organismům na Zemi, a přesto teprve začínáme rozumět pravidlům jejich globálního rozšíření,“ napsal Thomas Crowther, spoluautor studie uveřejněné v časopisu The Nature. Poznatky o počtu stromů na světě jsou pro vědce důležité hlavně kvůli současnému výzkumu o změnách klimatu a ochraně biodiverzity.

Aktuální počet stromů vědci odhadovali na základně jak počítačových výpočtů a satelitních snímků, tak prostřednictvím pozorování v terénu. Nejvíce stromů můžeme dle výsledků studie naleznout v tropických oblastech, kde roste asi 43 procent všech stromů na zeměkouli. Na druhou stranu nejhustší stromové porosty se vyskytují ve Skandinávii, Severní Americe a Rusku. Ačkoliv každý rok lidé zasadí asi 5 miliard nových stromů, 15 miliard jich pod jejich rukama padne.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.