Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vízum do Kanady možná nebude potřeba

Podpis dohody týkající se Kanady a zemí Evropské unie upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv CETA, která se projednává již několik let, totiž slibuje, že dojde ke zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku. Tuto povinnost Kanada znovu zavedla v roce 2009 kvůli vysokému počtu žádostí o azyl ze strany Česka.

Kanadský ministr pro občanství a imigraci Chris Alexander uvedl v prohlášení, které cituje portál canada.com, že by měl být tento skutek vnímán jako opatření důvěry a jako významný projev jejich závazku podporovat zákonné obchodování a cestování. V tomto prohlášení dále oznamuje, že kanadská vláda na zrušení víz pro Čechy již nějakou dobu pracuje. Alexander dále zmiňuje, že si Kanada váží vztahů s evropskými přáteli a tento krok také považuje za důležitý kvůli vztahům s Českou republikou.

Kromě Čechů také o víza žádají Rumuni a Bulhaři. Češi se zrušení víz dočkají právě díky diplomatickému blokování dohody CETA. Tuto smlouvu, hlavně po zavedení víz v roce 2009, odmítlo Česko ratifikovat. Převážně z důvodu zvyšování žádostí o azyl plynoucích z České republiky obnovila Kanada víza pro české občany, přičemž portál canada.com zmiňuje i to, že většina žadatelů byla romského původu.

Od prosince 2012 Kanada zdůvodňovala trvání víz i nutnost reformovat azylový zákon, který azylové řízení zrychlil, ke zrušení víz ale nedošlo.

V době úřednické vlády premiéra Jana Fischera byla vízová povinnost pro ČR obnovena v Ottawě a celkově za čtyři roky bylo Kanadou vydáno přes 30.000 víz českým občanům, přičemž jich přes 500 vydat odmítla.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-amerika/c1-61017830-kanada-zruseni-viz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…