Podpis dohody týkající se Kanady a zemí Evropské unie upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv CETA, která se projednává již několik let, totiž slibuje, že dojde ke zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku. Tuto povinnost Kanada znovu zavedla v roce 2009 kvůli vysokému počtu žádostí o azyl ze strany Česka.
Kanadský ministr pro občanství a imigraci Chris Alexander uvedl v prohlášení, které cituje portál canada.com, že by měl být tento skutek vnímán jako opatření důvěry a jako významný projev jejich závazku podporovat zákonné obchodování a cestování. V tomto prohlášení dále oznamuje, že kanadská vláda na zrušení víz pro Čechy již nějakou dobu pracuje. Alexander dále zmiňuje, že si Kanada váží vztahů s evropskými přáteli a tento krok také považuje za důležitý kvůli vztahům s Českou republikou.
Kromě Čechů také o víza žádají Rumuni a Bulhaři. Češi se zrušení víz dočkají právě díky diplomatickému blokování dohody CETA. Tuto smlouvu, hlavně po zavedení víz v roce 2009, odmítlo Česko ratifikovat. Převážně z důvodu zvyšování žádostí o azyl plynoucích z České republiky obnovila Kanada víza pro české občany, přičemž portál canada.com zmiňuje i to, že většina žadatelů byla romského původu.
Od prosince 2012 Kanada zdůvodňovala trvání víz i nutnost reformovat azylový zákon, který azylové řízení zrychlil, ke zrušení víz ale nedošlo.
V době úřednické vlády premiéra Jana Fischera byla vízová povinnost pro ČR obnovena v Ottawě a celkově za čtyři roky bylo Kanadou vydáno přes 30.000 víz českým občanům, přičemž jich přes 500 vydat odmítla.
Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-amerika/c1-61017830-kanada-zruseni-viz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…