Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vízum do Kanady možná nebude potřeba

Podpis dohody týkající se Kanady a zemí Evropské unie upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv CETA, která se projednává již několik let, totiž slibuje, že dojde ke zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku. Tuto povinnost Kanada znovu zavedla v roce 2009 kvůli vysokému počtu žádostí o azyl ze strany Česka.

Kanadský ministr pro občanství a imigraci Chris Alexander uvedl v prohlášení, které cituje portál canada.com, že by měl být tento skutek vnímán jako opatření důvěry a jako významný projev jejich závazku podporovat zákonné obchodování a cestování. V tomto prohlášení dále oznamuje, že kanadská vláda na zrušení víz pro Čechy již nějakou dobu pracuje. Alexander dále zmiňuje, že si Kanada váží vztahů s evropskými přáteli a tento krok také považuje za důležitý kvůli vztahům s Českou republikou.

Kromě Čechů také o víza žádají Rumuni a Bulhaři. Češi se zrušení víz dočkají právě díky diplomatickému blokování dohody CETA. Tuto smlouvu, hlavně po zavedení víz v roce 2009, odmítlo Česko ratifikovat. Převážně z důvodu zvyšování žádostí o azyl plynoucích z České republiky obnovila Kanada víza pro české občany, přičemž portál canada.com zmiňuje i to, že většina žadatelů byla romského původu.

Od prosince 2012 Kanada zdůvodňovala trvání víz i nutnost reformovat azylový zákon, který azylové řízení zrychlil, ke zrušení víz ale nedošlo.

V době úřednické vlády premiéra Jana Fischera byla vízová povinnost pro ČR obnovena v Ottawě a celkově za čtyři roky bylo Kanadou vydáno přes 30.000 víz českým občanům, přičemž jich přes 500 vydat odmítla.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-amerika/c1-61017830-kanada-zruseni-viz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…