Matoucí vzory na tapetách zkreslující realitu nebo pobíhající brouci jako halucinace. I tak může vypadat život člověka s demencí. Vyzkoušet si ho takřka na vlastní kůži umožňuje australská aplikace EDDIE.
Aplikace spojená s virtuální realitou zprostředkovává uživateli zážitek s relativně banální situací, kdy se člověk probudí uprostřed noci a chce si dojít na záchod. Ta ale může být pro osobu s demencí značně komplikovaná. Právě skrze vlastní zkušenost mohou lidé lépe pochopit svět tak, jak ho vidí osoby s touto diagnózou. Za vznikem aplikace stojí společnost Dementia Australia, která také zážitek zprostředkovává skrze workshopy.
Nyní je aplikace dostupná už i v Česku. Využívá ji Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která touto cestou školí svůj personál. Obdobná možnost by se měla otevřít i zájemcům z řad veřejnosti, kteří mají například nemocného demencí v rodině. V Česku trpí touto nemocí kolem 150 tisíc lidí.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.