Virtuální realita ukazuje svět lidí žijících s demencí

Zdroj fotografie: dementia.org.au

Matoucí vzory na tapetách zkreslující realitu nebo pobíhající brouci jako halucinace. I tak může vypadat život člověka s demencí. Vyzkoušet si ho takřka na vlastní kůži umožňuje australská aplikace EDDIE.

Aplikace spojená s virtuální realitou zprostředkovává uživateli zážitek s relativně banální situací, kdy se člověk probudí uprostřed noci a chce si dojít na záchod. Ta ale může být pro osobu s demencí značně komplikovaná. Právě skrze vlastní zkušenost mohou lidé lépe pochopit svět tak, jak ho vidí osoby s touto diagnózou. Za vznikem aplikace stojí společnost Dementia Australia, která také zážitek zprostředkovává skrze workshopy.

Nyní je aplikace dostupná už i v Česku. Využívá ji Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která touto cestou školí svůj personál. Obdobná možnost by se měla otevřít i zájemcům z řad veřejnosti, kteří mají například nemocného demencí v rodině. V Česku trpí touto nemocí kolem 150 tisíc lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.