Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Vlčí radost v Beskydech. Malá vlčata můžete pozorovat i vy

Ilustrační foto: Depositphotos

Vlčí pár, který se před několika lety usadil v Beskydech, vyvedl letos na jaře mláďata. Potvrdili to terénní pracovníci a zoologové z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, kterým se podařilo mláďata vyfotit i přes to, že jsou vlci plaší a kontaktu s člověkem se vyhýbají. Pohyb vlčat mohou pomoci mapovat i dobrovolníci.

Vlci patří k žádoucí druhové rozmanitosti, postupné rozrůstání jejich populace v Beskydech a Javorníkách proto odborníci kvitují. „Potvrzení rozmnožování vlků představuje pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy významnou událost. Věřím, že tak jako rysové, stanou se i vlci trvalou součástí zdejší přírody. I v následujících měsících budeme pohyb vlčích rodin v Beskydech a Javorníkách podrobně sledovat,“ řekl Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA. Do sledování vlčí stopy se mohou zapojit i dobrovolníci, kteří se přidají do takzvaných Vlčích hlídek. Registrace na úvodní školení je možná na webu Šelmy.cz.

Přesto, že návrat vlků do českých lesů vnímají odborníci pozitivně, uvědomují si i možná rizika. Například chovatelům dobytka proto pomáhají efektivně předcházet škodám. „Vlci budou postupně obsazovat další příhodné biotopy a volná teritoria v oblasti Beskyd, Javorníků a dalších navazujících pohoří. Je proto potřeba využít všechny dostupné prostředky a realizovat preventivní zabezpečení před útoky velkých šelem. Pokud chceme, aby vlk efektivně pomáhal s regulací volně žijících kopytníků, musíme zamezit tomu, aby získával lehce dostupný zdroj potravy v podobě hospodářských zvířat,“ dodal Martin Duľa, zoolog se zaměřením na populační a potravní ekologii velkých šelem z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Foto: Martin Duľa
Foto: Martin Duľa

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…