Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Vlčí radost v Beskydech. Malá vlčata můžete pozorovat i vy

Ilustrační foto: Depositphotos

Vlčí pár, který se před několika lety usadil v Beskydech, vyvedl letos na jaře mláďata. Potvrdili to terénní pracovníci a zoologové z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, kterým se podařilo mláďata vyfotit i přes to, že jsou vlci plaší a kontaktu s člověkem se vyhýbají. Pohyb vlčat mohou pomoci mapovat i dobrovolníci.

Vlci patří k žádoucí druhové rozmanitosti, postupné rozrůstání jejich populace v Beskydech a Javorníkách proto odborníci kvitují. „Potvrzení rozmnožování vlků představuje pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy významnou událost. Věřím, že tak jako rysové, stanou se i vlci trvalou součástí zdejší přírody. I v následujících měsících budeme pohyb vlčích rodin v Beskydech a Javorníkách podrobně sledovat,“ řekl Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA. Do sledování vlčí stopy se mohou zapojit i dobrovolníci, kteří se přidají do takzvaných Vlčích hlídek. Registrace na úvodní školení je možná na webu Šelmy.cz.

Přesto, že návrat vlků do českých lesů vnímají odborníci pozitivně, uvědomují si i možná rizika. Například chovatelům dobytka proto pomáhají efektivně předcházet škodám. „Vlci budou postupně obsazovat další příhodné biotopy a volná teritoria v oblasti Beskyd, Javorníků a dalších navazujících pohoří. Je proto potřeba využít všechny dostupné prostředky a realizovat preventivní zabezpečení před útoky velkých šelem. Pokud chceme, aby vlk efektivně pomáhal s regulací volně žijících kopytníků, musíme zamezit tomu, aby získával lehce dostupný zdroj potravy v podobě hospodářských zvířat,“ dodal Martin Duľa, zoolog se zaměřením na populační a potravní ekologii velkých šelem z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Foto: Martin Duľa
Foto: Martin Duľa

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…