Více než 200 států sníží znečišťování vod plasty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Lidská populace vypouští do oceánů a moří zhruba osm milionů tun umělých hmot. Ať už jde o plastové obaly, sáčky nebo lahve, všechny tyto předměty výrazně ohrožují přirozené prostředí vodních živočichů. Na začátku prosince proto asi 200 států podepsalo v Nairobi rezoluci, ve které se zavazují ke sledování vypouštěných odpadů do moří.

V právně nezávazné rezoluci tak státy podpořily názor na ochranu nejen vodních organismů. Následky přítomných plastů ve vodě mají nepřímý dopad i na lidské stravování. V Norsku byla při rozboru slávek prokázána přítomnost umělých hmot. Přitom slávky zde patří k oblíbeným pokrmům.

Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) předpovídá, že za 33 let by se stávající mírou znečištění mohlo být v mořích více plastů než ryb. Kromě omezení produkce plastových odpalů pak ke zmírnění znečištění může vést i změna v materiálech obalů. Vzhledem k důležitosti problému je možné, že v budoucnu budou podobné dohody i právně závazné.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.