Lidská populace vypouští do oceánů a moří zhruba osm milionů tun umělých hmot. Ať už jde o plastové obaly, sáčky nebo lahve, všechny tyto předměty výrazně ohrožují přirozené prostředí vodních živočichů. Na začátku prosince proto asi 200 států podepsalo v Nairobi rezoluci, ve které se zavazují ke sledování vypouštěných odpadů do moří.
V právně nezávazné rezoluci tak státy podpořily názor na ochranu nejen vodních organismů. Následky přítomných plastů ve vodě mají nepřímý dopad i na lidské stravování. V Norsku byla při rozboru slávek prokázána přítomnost umělých hmot. Přitom slávky zde patří k oblíbeným pokrmům.
Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) předpovídá, že za 33 let by se stávající mírou znečištění mohlo být v mořích více plastů než ryb. Kromě omezení produkce plastových odpalů pak ke zmírnění znečištění může vést i změna v materiálech obalů. Vzhledem k důležitosti problému je možné, že v budoucnu budou podobné dohody i právně závazné.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…