Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Více než 200 států sníží znečišťování vod plasty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Lidská populace vypouští do oceánů a moří zhruba osm milionů tun umělých hmot. Ať už jde o plastové obaly, sáčky nebo lahve, všechny tyto předměty výrazně ohrožují přirozené prostředí vodních živočichů. Na začátku prosince proto asi 200 států podepsalo v Nairobi rezoluci, ve které se zavazují ke sledování vypouštěných odpadů do moří.

V právně nezávazné rezoluci tak státy podpořily názor na ochranu nejen vodních organismů. Následky přítomných plastů ve vodě mají nepřímý dopad i na lidské stravování. V Norsku byla při rozboru slávek prokázána přítomnost umělých hmot. Přitom slávky zde patří k oblíbeným pokrmům.

Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) předpovídá, že za 33 let by se stávající mírou znečištění mohlo být v mořích více plastů než ryb. Kromě omezení produkce plastových odpalů pak ke zmírnění znečištění může vést i změna v materiálech obalů. Vzhledem k důležitosti problému je možné, že v budoucnu budou podobné dohody i právně závazné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…