Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Více než 200 států sníží znečišťování vod plasty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Lidská populace vypouští do oceánů a moří zhruba osm milionů tun umělých hmot. Ať už jde o plastové obaly, sáčky nebo lahve, všechny tyto předměty výrazně ohrožují přirozené prostředí vodních živočichů. Na začátku prosince proto asi 200 států podepsalo v Nairobi rezoluci, ve které se zavazují ke sledování vypouštěných odpadů do moří.

V právně nezávazné rezoluci tak státy podpořily názor na ochranu nejen vodních organismů. Následky přítomných plastů ve vodě mají nepřímý dopad i na lidské stravování. V Norsku byla při rozboru slávek prokázána přítomnost umělých hmot. Přitom slávky zde patří k oblíbeným pokrmům.

Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) předpovídá, že za 33 let by se stávající mírou znečištění mohlo být v mořích více plastů než ryb. Kromě omezení produkce plastových odpalů pak ke zmírnění znečištění může vést i změna v materiálech obalů. Vzhledem k důležitosti problému je možné, že v budoucnu budou podobné dohody i právně závazné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Čerstvá a lokální zelenina na poušti i ve městě. Pěstování v kontejnerech slibuje revoluční změny

Metallica je minulostí. Kočičí metalová kapela vydala svůj první singl

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…