Přezdívá se jí Lapač větru a dokáže napájet elektřinou až 80 tisíc domů. To je pětkrát více, než kolik zvládnou největší větrné elektrárny dneška. Díky tomu by se z větrné energie mohl stát konkurenceschopný soupeř. Klíčem je velký počet malých rotorů umístěných na odolné konstrukci.
Plovoucí elektrárna bude 324 metrů vysoká a její upevnění ke dnu vychází z technologie plynových a ropných plošin. Na ni bude nainstalováno přes 100 malých turbín, které jsou odolné i v silnějším větru. Velké turbíny začnou při poryvech, které překročí rychlost 40 kilometrů za hodinu, naklánět listy, aby omezily produkci energie a chránily se před poškozením. Jednou z výhod je podle autora elektrárny, firmy Wind Catching Systems, životnost celého systému, kterou odhaduje na 50 let.
Cílem společnosti je vybudovat konkurenta elektřině ze sítě, a to využitím energie, která je dostupná bez ohledu na počasí. Chce tím přispět k udržitelnému rozvoji a boji proti změně klimatu. Tvůrci elektrárny věří, že bude s navýšením velikosti konstrukce úspora energie na megawatthodinu ještě větší. Protože je většina stavby nad vodou, omezení pro mořské živočichy je minimální.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…