Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Verneovu ponorku objevili potápěči u břehů USA. Má přes sto let

Ilustrační foto: Pexels

Potápěči učinili velký objev, který potěší všechny nadšence do verneovek. Nalezli u východního pobřeží Spojených států vrak ponorky Defender, kterou v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake inspirovaný románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem, informoval server CBS News a České noviny.

Objev se podařil v průlivu u ostrova Long Island poblíž městečka Old Saybrook, asi 150 kilometrů od New Yorku. „Schovávala se doslova přímo před očima. Je dokonce vidět na mapách. O tom místě v průlivu se vědělo, jen nikdo netušil, co to tam na dně leží,“ řekl šéf týmu komerčních potápěčů Richard Simon. Pátrání po více než 100 let starém plavidlu trvalo skupině nadšenců roky, nyní chtějí ponorku nasnímat a zdokumentovat.

Vrak je připomínkou nejranější historie podmořských plavidel, ještě dávno před érou válečných ponorkových bitev. Plavidlo nechal postavit milionář a vynálezce Lake. První ponorku zkonstruoval v roce 1897 a dal jí jméno Argonaut. V návrzích se inspiroval tím, jak popsal fiktivní ponorku Nautilus Jules Verne. To platilo i v případě dalšího plavidla Defender, které mělo kola určená k pohybu po mořském dně a dveře, jimiž mohli pod hladinou vystupovat potápěči. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…