Velký úspěch českých vědců. Nový objev může přispět k vymýcení tuberkulózy

Zdroj fotografie: Bigstock

Čeští vědci z Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity v Hradci Králové vynalezli nový typ látek, který by mohl být využitelný při léčbě tuberkulózy. Nový objev zakoupila americká společnost. Zavázala se také zaštítit náročný vývoj finálního léčiva.

Univerzita i čeští vědci budou mít v případě úspěchu finanční podíl na výnosech léků. Vedoucí výzkumného týmu Alexandr Hrabálek k zakoupení látky americkou společností prohlásil: „Jsme velmi rádi, že firma Svenox Pharmaceuticals projevila zájem o výsledky našeho výzkumu na poli antituberkuloticky působících látek. Doufáme, že výsledky výzkumu prováděného na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové přispějí k boji s touto ve světě stále velmi rozšířenou infekční chorobou.“

„Koupě patentu nám otevírá cestu podílet se na zajímavém výzkumu s velkým potenciálem pro účinnější a bezpečnější formu léčby této choroby,“ doplnil zástupce společnosti Svenox Pharmaceuticals Richard Weinberg.  Pokud se lék povede vyrobit, bude dostupný nejen ve Spojených státech, ale také v zemích Evropské unie, Indii nebo Jihoafrické republice.

Autor článku

Zuzana Tomášková