Když se nám nedaří nebo nás něco bolí, derou se nám na jazyk různé nepěkné výrazy. Vědci z Keele Univerzity nyní potvrdili, že tato slova nám nejenže přináší velkou úlevu, ale mohou dokonce redukovat bolest.
Sprostá slova a nadávky mohou podle výzkumů zvýšit toleranci bolesti až o 33 %. Fungují především tradiční nadávky, nesmíme je ale používat denně. V situaci bolestivých podnětů platí, že čím méně nadáváme v běžném životě, tím více nám sprosté výrazy pomohou od bolestivých pocitů. „Pozitivní efekt nadávání netkví v jejich zvuku či formě, ale pravděpodobně v něčem mnohem hlubším, co se učíme v dětství při osvojování sprostých slov,“ uvedl autor výzkumů Richard Stephens z Keele Univerzity.
Pozitivní pocity navozuje také neslušná gestikulace v situacích, kdy prožíváme bolest. V experimentech provedených výzkumným týmem z Keele Univerzity účastníci sice necítili díky gestům méně bolesti, vnímali ale celou situaci pozitivněji. Jiný výzkum zase ukázal, že nadávání dělá lidi silnějšími. Účastníci, kteří si před sportem pořádně zanadávali, vykazovali při cvičení vyšší výkonnost. Mezi oběma skupinami však vědci nezaznamenali žádné fyziologické změny.
Zdroj: Keele University, Frontiers in Psychology
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…