Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Ilustrační foto: Freepik

Když se nám nedaří nebo nás něco bolí, derou se nám na jazyk různé nepěkné výrazy. Vědci z Keele Univerzity nyní potvrdili, že tato slova nám nejenže přináší velkou úlevu, ale mohou dokonce redukovat bolest.

Sprostá slova a nadávky mohou podle výzkumů zvýšit toleranci bolesti až o 33 %. Fungují především tradiční nadávky, nesmíme je ale používat denně. V situaci bolestivých podnětů platí, že čím méně nadáváme v běžném životě, tím více nám sprosté výrazy pomohou od bolestivých pocitů. „Pozitivní efekt nadávání netkví v jejich zvuku či formě, ale pravděpodobně v něčem mnohem hlubším, co se učíme v dětství při osvojování sprostých slov,“ uvedl autor výzkumů Richard Stephens z Keele Univerzity.

Pozitivní pocity navozuje také neslušná gestikulace v situacích, kdy prožíváme bolest. V experimentech provedených výzkumným týmem z Keele Univerzity účastníci sice necítili díky gestům méně bolesti, vnímali ale celou situaci pozitivněji. Jiný výzkum zase ukázal, že nadávání dělá lidi silnějšími. Účastníci, kteří si před sportem pořádně zanadávali, vykazovali při cvičení vyšší výkonnost. Mezi oběma skupinami však vědci nezaznamenali žádné fyziologické změny.

Zdroj: Keele University, Frontiers in Psychology

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…