Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Ilustrační foto: Freepik

Když se nám nedaří nebo nás něco bolí, derou se nám na jazyk různé nepěkné výrazy. Vědci z Keele Univerzity nyní potvrdili, že tato slova nám nejenže přináší velkou úlevu, ale mohou dokonce redukovat bolest.

Sprostá slova a nadávky mohou podle výzkumů zvýšit toleranci bolesti až o 33 %. Fungují především tradiční nadávky, nesmíme je ale používat denně. V situaci bolestivých podnětů platí, že čím méně nadáváme v běžném životě, tím více nám sprosté výrazy pomohou od bolestivých pocitů. „Pozitivní efekt nadávání netkví v jejich zvuku či formě, ale pravděpodobně v něčem mnohem hlubším, co se učíme v dětství při osvojování sprostých slov,“ uvedl autor výzkumů Richard Stephens z Keele Univerzity.

Pozitivní pocity navozuje také neslušná gestikulace v situacích, kdy prožíváme bolest. V experimentech provedených výzkumným týmem z Keele Univerzity účastníci sice necítili díky gestům méně bolesti, vnímali ale celou situaci pozitivněji. Jiný výzkum zase ukázal, že nadávání dělá lidi silnějšími. Účastníci, kteří si před sportem pořádně zanadávali, vykazovali při cvičení vyšší výkonnost. Mezi oběma skupinami však vědci nezaznamenali žádné fyziologické změny.

Zdroj: Keele University, Frontiers in Psychology

Související články

Zaručeně zlepší den

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Máte rádi mořské plody? Dánští vědci je vyrábí z hub, ale chutnají jak z oceánu

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…