Zkoušeli jste někdy vypátrat, co ve vzduchu vždy tak krásně voní po dešti? Na tuto otázku se teď zaměřili i vědci. Podle nich vůni deště po období sucha způsobuje organická sloučenina geosmin, kterou produkují některé druhy bakterií (například z rodu Streptomyces) poté, co zemřou. Mezinárodní tým vědců zjistil, proč bakterie geosmin vylučují a také, že kromě lidí mají jeho vůni rádi živočichové chvostostoci.
Aby vědci zjistili, jestli vůně geosminu přitahuje i jiné živočichy, nastražili v přírodě pasti s návnadami kolonie bakterie Streptomyces coelicolor. „Zjistili jsme, že přilákaly výrazné množství chvostostoků ve srovnání s kontrolními pastmi bez návnady,“ uvedl vědecký tým ve svém výstupu. Výsledek se výzkumníkům následně potvrdil také v sérii dalších experimentů, které provedli v terénu i v laboratořích.
Chvostostok je malý půdní živočich, který podle vůně bakterie vycítí a poté sní. Vědci se nicméně zabývali také otázkou, proč bakterie vůni vypouštějí. Zjistili, že bakterie fungují jako vláknité houby a při rozmnožování vytvářejí výtrusy. Ty pojídají chvostostoci, kteří je v sobě přenesou na jiné místo, kde se po vyloučení bakterie rozmnoží. Produkce geosminu je tak nedílnou součástí životního cyklu bakterií, neboť přispívá ke snadnějšímu rozptylování výtrusů pomocí chvostostoků.
Zdroj: sciencealert.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…