Letošní léto je zatím deštivější, než bylo to loňské, a kromě rostlin se ve vlhčím prostředí daří také mnoha škůdcům včetně slimáků. Zatímco někteří lidé proti nim bojují pomocí chemických prostředků nebo soli, vědci z brněnské Mendelovy univerzity radí použít hlístice. Jedná se o malé živé organismy, které na slimácích parazitují a postupně je zahubí.
Asi největší škody způsobuje českým zahrádkářům plzák španělský, který likviduje prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Hlístice fungují zejména proti nejmladším stadiím plzáků a slimáků a pěstitelé tak mohou zamezit jejich přemnožení. „Hlístice slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí,“ vysvětlila Eva Hrudová z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity. Hlístice seženete v různých e-shopech na internetu, popřípadě i v zahradnictví.
Slimáci žerou prakticky všechno, nejvíc jim ale chutná řepka, řepa a na zahrádkách například salát či plody různých druhů zeleniny. Nevynechají ani některé okrasné rostliny. Podle Hrudové je možné se škůdců zbavit také pomocí přípravků na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. Pomůže také, když lidé ze zahrádek odstraní nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých je vlhko a slimáci tam mohou přečkat nepříznivé období.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…