Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Brna zjistili, jak vyhrát nad slimáky. Řiďte se těmito radami

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Letošní léto je zatím deštivější, než bylo to loňské, a kromě rostlin se ve vlhčím prostředí daří také mnoha škůdcům včetně slimáků. Zatímco někteří lidé proti nim bojují pomocí chemických prostředků nebo soli, vědci z brněnské Mendelovy univerzity radí použít hlístice. Jedná se o malé živé organismy, které na slimácích parazitují a postupně je zahubí.

Asi největší škody způsobuje českým zahrádkářům plzák španělský, který likviduje prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Hlístice fungují zejména proti nejmladším stadiím plzáků a slimáků a pěstitelé tak mohou zamezit jejich přemnožení. „Hlístice slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí,“ vysvětlila Eva Hrudová z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity. Hlístice seženete v různých e-shopech na internetu, popřípadě i v zahradnictví.

Slimáci žerou prakticky všechno, nejvíc jim ale chutná řepka, řepa a na zahrádkách například salát či plody různých druhů zeleniny. Nevynechají ani některé okrasné rostliny. Podle Hrudové je možné se škůdců zbavit také pomocí přípravků na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. Pomůže také, když lidé ze zahrádek odstraní nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých je vlhko a slimáci tam mohou přečkat nepříznivé období.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…