Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Brna zjistili, jak vyhrát nad slimáky. Řiďte se těmito radami

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Letošní léto je zatím deštivější, než bylo to loňské, a kromě rostlin se ve vlhčím prostředí daří také mnoha škůdcům včetně slimáků. Zatímco někteří lidé proti nim bojují pomocí chemických prostředků nebo soli, vědci z brněnské Mendelovy univerzity radí použít hlístice. Jedná se o malé živé organismy, které na slimácích parazitují a postupně je zahubí.

Asi největší škody způsobuje českým zahrádkářům plzák španělský, který likviduje prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Hlístice fungují zejména proti nejmladším stadiím plzáků a slimáků a pěstitelé tak mohou zamezit jejich přemnožení. „Hlístice slimáky aktivně vyhledají, namnoží se v nich a postupně je usmrtí,“ vysvětlila Eva Hrudová z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity. Hlístice seženete v různých e-shopech na internetu, popřípadě i v zahradnictví.

Slimáci žerou prakticky všechno, nejvíc jim ale chutná řepka, řepa a na zahrádkách například salát či plody různých druhů zeleniny. Nevynechají ani některé okrasné rostliny. Podle Hrudové je možné se škůdců zbavit také pomocí přípravků na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu. Pomůže také, když lidé ze zahrádek odstraní nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých je vlhko a slimáci tam mohou přečkat nepříznivé období.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.