S příchodem koronavirové pandemie nastal v mnoha zemích nedostatek ochranných zdravotnických pomůcek. Výzkumníci z americké univerzity v Pittsburghu nyní vytvořili speciál materiál, který by mohl pomoci. Je totiž možné ho používat opakovaně, aniž by do sebe absorboval krev, viry či bakterie. Látka by se mohla využívat jak při výrobě ochranných pomůcek, tak třeba v nemocničních čekárnách.
Povrch je jedinečný především díky své schopnosti vydržet ultrazvukové mytí a drhnutí. Zatímco jiné materiály dosud po vyčištění ztrácely svoji ochrannou funkci, nově vytvořený textil si ji ponechá a je tedy možné ho používat opakovaně. „Když se ukázalo, že látka odpuzuje krev, proteiny a bakterie, logickým krokem bylo zjistit, jestli odolává také virům. Vybrali jsme lidské adenoviry typu 4 a 7 a ukázalo se, že byly odpuzovány podobně jako proteiny,“ uvedl vědec Eric Romanowski.
Nový materiál má potenciál využití především ve zdravotnictví, kde by se mohl používat na výrobu ochranných plášťů či potahů na židle v čekárnách. Dalším krokem nyní pro výzkumníky bude vyzkoušet, zda je látka účinná také proti absorbování betakoronavirů, mezi které patří také například virus způsobující nemoc covid-19.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…