Čeští vědci umějí vyrobit látku butyrát, která je součástí střevní mikroflóry. Mohla by pomoci při zánětech střev a dalších onemocněních, kdy ji má tělo nedostatek, nebo zlepšit cukrovku. Působení butyrátu na záněty střev může být také prevencí rakoviny, Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.
Butyrát je sůl kyseliny máselné, která by měla být ve střevech obsažena přirozeně – produkují ji totiž střevní bakterie. Dokáže obnovit celistvost střevní sliznice, snížit pronikání obsahu střev do sliznice i krve a podílet se na tlumení chronických zánětů ve střevech.
„Námi dodávaný butyrát se chová v organismu naprosto přirozeně. Buňkám střevní sliznice pomáhá a působí na ně příznivě, stejně jako přirozený butyrát. Základní podmínkou tohoto úspěchu byla speciální úprava látky, tak, aby doputovala na žádoucí místo a cestou nebyla nijak poškozena,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Petr Ryšávka. Látka se musí uvolnit až ve střevech. Odolnost vůči agresivním žaludečním šťávám a pH žaludku zajišťují speciálně upravené tobolky.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…