Zatímco na účinnou očkovací látku proti koronaviru zatím svět čeká, roušky už jsou pro mnoho lidí na denním pořádku. Podle italských vědců by vakcínu mohly nahradit, neboť lidskému organismu pomáhají s vytvářením imunity. Jejich nošení pak také nejspíš pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci covid-19.
Roušky sice před infekcí lidi zcela neochrání, snižují ale množství viru, kterému jsou vystaveni. „Roušky v podstatě filtrují infekční kapičky koronaviru přenášené vzduchem a redukují množství, které člověk může vdechnout. Snižují tak pravděpodobnost, že se infekce projeví symptomy. Je to tak trochu jako s očkovací látkou s malým množstvím viru, kdy sice infekci chytíme, ale ne v takové formě, aby vyvolala chorobu,“ vysvětlili vědci Monica Gandhiová a George Rutherford.
Podle výzkumů navíc zakrývání nosu a úst nechrání od nakažení pouze ostatní lidi, ale také snižuje závažnost nemoci u nakažených osob právě z toho důvodu, že vdechují jen málo viru. Díky tomu by pak mohlo přibývat bezpříznakových pacientů. To potvrzuje také výzkum amerického Centra pro kontrolu nemocí z poloviny července, podle kterého je obecně asi 40 procent onemocnění bezpříznakových. Přičemž v oblastech, kde roušku nosí všichni a všude, je to i přes 80 procent.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…