Vědci nalezli na území Burgesské břidlice v Kanadě fosilii dosud nejstarší medúzy, která kdy byla objevena. Před více než 500 miliony let v geologickém období Kambria zde bylo mělké moře, kde žil nespočet tvorů. Fosilie je nyní vystavená v Královském muzeu Ontario.
Tuto nejstarší plavoucí medúzu vědci nazvali Burgessomedusa phasmiformis a zařadili ji do podkmenu žahavců Medusozoa, do kterého v dnešní době patří kromě medúz také čtyřhranky, polypovci či kalichovky. „Ačkoli se medúzy a jejich příbuzní považují za jednu z prvních živočišných skupin, které se vyvinuly, bylo pozoruhodně obtížné je zachytit ve fosilních záznamech z kambria,“ říká spoluautor výzkumu Joe Moysiuk.
Ačkoliv se medúzy skládají přibližně z 95 % z vody, muzeum disponuje téměř dvěma sty vzorků. Podle nich mohla mít medúza zvon velký asi 20 centimetrů a lemovat jej mělo až 90 chapadel. Díky tomu by mohla podle vědců i v dnešní době zachytit značnou kořist.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…