Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Egyptsko-americký tým výzkumníků nedávno oznámil novinku, která se zdá až neuvěřitelná – na slavném nalezišti zkamenělin Bahariya v Sahaře objevili nový druh dravého dinosaura, píše server Interesting Engineering.

Dosud nepojmenovaný druh je prvním známým exemplářem takzvané abelisauridské skupiny theropodů ze střední křídové (přibližně 98 milionů let staré) horninové jednotky známé jako Bahariya. Vedoucí studie student Belal Salem uvedl, že zdaleka nejpodivnější na tomto novém objevu je fakt, že tolik masožravých dravých dinosaurů dokázalo žít společně na stejném místě ve stejnou dobu.

Během střední křídy by oáza Bahariya byla jedním z nejděsivějších míst na planetě. Jak se všem těmto obrovským predátorům podařilo existovat společně, to zůstává stále záhadou, i když to pravděpodobně souvisí s tím, že se stravovali odlišně a že se dokázali přizpůsobit k lovu jiné kořisti.

Ilustrační foto: Pixabay

„Oáza Bahariya získala mezi paleontology téměř legendární postavení, protože poskytla první známé fosilie některých z nejúžasnějších dinosaurů na světě,“ uvádí spoluautor studie Matt Lamanna. Dodal rovněž, že po více než tři čtvrtě století tyto fosilie existovaly pouze jako obrázky ve starých knihách.

Novým objevenem je dobře zachovalý obratel ze spodní části krku, který lze přisoudit druhu teropoda s malým zubem, drobnými pažemi a buldočím obličejem, jehož výška se odhaduje na zhruba šest metrů. Spolu se spinosaurem a dvěma dalšími obřími teropody (Carcharodontosaurus a Bahariasaurus) tato nová fosilie naznačuje, že se na území dnešní egyptské Sahary kdysi pohyboval další druh velkého dravého dinosaura.

Jakkoli může být tento objev působivý a jedinečný, tým výzkumníků tvrdí, že v oblasti Bahariya by mohlo být v budoucnu objeveno ještě více dinosaurů. Bahariya by podle nich mohla odhalit tajemství dalších afrických dinosaurů ze střední křídy a dávno zaniklých ekosystémů, ve kterých kdysi žili a dominovali.

Čím více kostí paleontologové objeví, tím více se mohou dozvědět o konkrétním druhu dinosaura. Bahariya má pověst místa, které je obzvláště dobrým zdrojem informací o těchto tvorech.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…