Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Egyptsko-americký tým výzkumníků nedávno oznámil novinku, která se zdá až neuvěřitelná – na slavném nalezišti zkamenělin Bahariya v Sahaře objevili nový druh dravého dinosaura, píše server Interesting Engineering.

Dosud nepojmenovaný druh je prvním známým exemplářem takzvané abelisauridské skupiny theropodů ze střední křídové (přibližně 98 milionů let staré) horninové jednotky známé jako Bahariya. Vedoucí studie student Belal Salem uvedl, že zdaleka nejpodivnější na tomto novém objevu je fakt, že tolik masožravých dravých dinosaurů dokázalo žít společně na stejném místě ve stejnou dobu.

Během střední křídy by oáza Bahariya byla jedním z nejděsivějších míst na planetě. Jak se všem těmto obrovským predátorům podařilo existovat společně, to zůstává stále záhadou, i když to pravděpodobně souvisí s tím, že se stravovali odlišně a že se dokázali přizpůsobit k lovu jiné kořisti.

Ilustrační foto: Pixabay

„Oáza Bahariya získala mezi paleontology téměř legendární postavení, protože poskytla první známé fosilie některých z nejúžasnějších dinosaurů na světě,“ uvádí spoluautor studie Matt Lamanna. Dodal rovněž, že po více než tři čtvrtě století tyto fosilie existovaly pouze jako obrázky ve starých knihách.

Novým objevenem je dobře zachovalý obratel ze spodní části krku, který lze přisoudit druhu teropoda s malým zubem, drobnými pažemi a buldočím obličejem, jehož výška se odhaduje na zhruba šest metrů. Spolu se spinosaurem a dvěma dalšími obřími teropody (Carcharodontosaurus a Bahariasaurus) tato nová fosilie naznačuje, že se na území dnešní egyptské Sahary kdysi pohyboval další druh velkého dravého dinosaura.

Jakkoli může být tento objev působivý a jedinečný, tým výzkumníků tvrdí, že v oblasti Bahariya by mohlo být v budoucnu objeveno ještě více dinosaurů. Bahariya by podle nich mohla odhalit tajemství dalších afrických dinosaurů ze střední křídy a dávno zaniklých ekosystémů, ve kterých kdysi žili a dominovali.

Čím více kostí paleontologové objeví, tím více se mohou dozvědět o konkrétním druhu dinosaura. Bahariya má pověst místa, které je obzvláště dobrým zdrojem informací o těchto tvorech.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…