Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Egyptsko-americký tým výzkumníků nedávno oznámil novinku, která se zdá až neuvěřitelná – na slavném nalezišti zkamenělin Bahariya v Sahaře objevili nový druh dravého dinosaura, píše server Interesting Engineering.

Dosud nepojmenovaný druh je prvním známým exemplářem takzvané abelisauridské skupiny theropodů ze střední křídové (přibližně 98 milionů let staré) horninové jednotky známé jako Bahariya. Vedoucí studie student Belal Salem uvedl, že zdaleka nejpodivnější na tomto novém objevu je fakt, že tolik masožravých dravých dinosaurů dokázalo žít společně na stejném místě ve stejnou dobu.

Během střední křídy by oáza Bahariya byla jedním z nejděsivějších míst na planetě. Jak se všem těmto obrovským predátorům podařilo existovat společně, to zůstává stále záhadou, i když to pravděpodobně souvisí s tím, že se stravovali odlišně a že se dokázali přizpůsobit k lovu jiné kořisti.

Ilustrační foto: Pixabay

„Oáza Bahariya získala mezi paleontology téměř legendární postavení, protože poskytla první známé fosilie některých z nejúžasnějších dinosaurů na světě,“ uvádí spoluautor studie Matt Lamanna. Dodal rovněž, že po více než tři čtvrtě století tyto fosilie existovaly pouze jako obrázky ve starých knihách.

Novým objevenem je dobře zachovalý obratel ze spodní části krku, který lze přisoudit druhu teropoda s malým zubem, drobnými pažemi a buldočím obličejem, jehož výška se odhaduje na zhruba šest metrů. Spolu se spinosaurem a dvěma dalšími obřími teropody (Carcharodontosaurus a Bahariasaurus) tato nová fosilie naznačuje, že se na území dnešní egyptské Sahary kdysi pohyboval další druh velkého dravého dinosaura.

Jakkoli může být tento objev působivý a jedinečný, tým výzkumníků tvrdí, že v oblasti Bahariya by mohlo být v budoucnu objeveno ještě více dinosaurů. Bahariya by podle nich mohla odhalit tajemství dalších afrických dinosaurů ze střední křídy a dávno zaniklých ekosystémů, ve kterých kdysi žili a dominovali.

Čím více kostí paleontologové objeví, tím více se mohou dozvědět o konkrétním druhu dinosaura. Bahariya má pověst místa, které je obzvláště dobrým zdrojem informací o těchto tvorech.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…