Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Washingtonu uvedou muzikál inspirovaný hrou Karla Čapka

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Američané zinscenovali muzikál, který je inspirovaný známou hrou Karla Čapka o robotech R.U.R. V nedávné době měla hra ve Spojených státech premiéru a široké veřejnosti ji na jaře představí ve Washingtonu Aliance pro nové hudební divadlo v rámci projektu Vzájemné inspirace. Touto cestou se snaží česká diplomacie každoročně představit americkému publiku jednu z významných osobností České republiky.

Američtí umělci hru poupravili, některé pasáže vyškrtli a celé dílo zhudebnili. Místo plechových robotů budou diváci sledovat živé lidi a celá hra bude převedena do podoby muzikálu. „Je to kratší hra a předělali jsme ji na kabaret. Jeho myšlenkou je to, že musíme příběh sdělit jako lidi, kteří sestoupili pod zem. Je to naléhavé, musíme ten příběh vyprávět hned,“ řekla pro Českou televizi režisérka a spoluautorka hry Susan Galbraith.

Poprvé mohli nový muzikál zhlédnout diváci ve Washingtonu v Kennedyho centru a na českém velvyslanectví. Ve finální podobě ale bude uveden až na jaře. Hlavním cílem projektu je seznámit Američany s postavou Karla Čapka, kterého znají většinou jen jako autora slova robot. Navíc, když název pro plechová stvoření s velkou inteligencí vymyslel jeho bratr Josef.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu