Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotická křídla inspirovaná motýly létají bez baterií, stačí jim magnetické pole

Ilustrační foto: Pexels

Vědci z Německa představili inovativní robotická křídla, která fungují bez potřeby baterií nebo elektroniky. Tento průlomový vývoj, inspirovaný přírodou, by mohl nalézt využití v různých oblastech, od záchranných operací až po medicínu, informuje server Interesting Engineering.

Technologie inspirovaná motýly

Tým vědců z Technické univerzity v Darmstadtu a Helmholtzova centra v Drážďanech-Rossendorfu se při vývoji křídel inspiroval jedinečnou schopností monarchových motýlů absolvovat dlouhé migrační trasy mezi Kanadou a Mexikem. Každý podzim se miliony těchto motýlů vydávají na 4 828 km dlouhou cestu do jihozápadního Mexika, kde stráví zimu.

Nová robotická křídla napodobují efektivní let motýlů kombinací pohybu s pasivním ohybem, což je v technice zatím velmi vzácné. Profesor Oliver Gutfleisch a Dr. Denys Makarov vedli tým, který použil ohebný plast s mikroskopickými magnetickými částicemi k výrobě těchto křídel.

Unikátní materiálové složení

Křídla jsou vyrobena z kompozitu termoplastického polyuretanu a magnetického prášku mikronové velikosti. Vědci použili technologii 3D tisku s práškovým ložem (PBF) k vytvoření různých designů.

Při vystavení externímu magnetickému poli se křídla ohýbají podobně jako ta motýlí. Po tuctu testovacích verzí se vědcům podařilo vytvořit křídla, která se velice podobají těm přírodním.

Ilustrační foto: Pexels

Možné aplikace

Vývoj těchto křídel by mohl mít široké využití. Například v oblasti životního prostředí by mohly robotičtí motýli monitorovat populace opylovačů nebo měřit kvalitu ovzduší.

Další potenciální využití se nabízí v záchranných operacích. Jejich lehká a energeticky úsporná konstrukce by mohla umožnit průzkum nebezpečných oblastí bez rizika a nutnosti nasazení lidských záchranných týmů.

Budoucnost v medicíně

Magnetická křídla by mohla najít využití také v medicíně, konkrétně při minimálně invazivních operacích. Možné je i využití v oblasti umělých svalů nebo materiálů, které se mohou tvarovat na požadání.

Aktuálně křídla potřebují externí magnetické pole ke změně tvaru, ale vědci pracují na integraci magnetických generátorů přímo do budoucích verzí technologie.

„Plánujeme zkoumat, jak modifikace magnetických polí mohou umožnit složitější pohyby a lepší kontrolu,“ uvedl Muhammad Bilal Khan, jeden z hlavních autorů studie.

Tato průlomová studie byla publikována v prestižním časopise Wiley Advanced Intelligent Systems.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Dobré zprávy: Vaření čaje dokáže z vody odstraňovat těžké kovy

Lidé s touto krevní skupinou stárnou podle nového výzkumu pomaleji

FDA schválila léky proti bolesti bez opioidů, které konečně poskytují úlevu bez závislosti

Mniši testují umělou inteligenci. Mají svého BuddhaBota

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…