Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nově vytvořená mapa Marsu odhaluje mnohá tajemství

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Na Marsu nenajdete pouze holou rudou pláň. Jsou tam i rozložité vulkány, pozůstatky dávných řek a jezer i krátery po dopadu meteoritů. Odborníci ze Spojených arabských emirátů nyní vytvořili globální mapu této planety, uvedl server Science and Technology a České noviny.

Mapa se skládá z více než 3 000 snímků, které pořídily přístroje sondy Amal. Ta odstartovala z japonského kosmodromu v roce 2020 a poslední dva roky obíhá kolem rudé planety. Její hlavní prací je studovat atmosféru Marsu, kromě dalších přístrojů je však vybavena i kamerou. Vyhotovila proto kvalitní snímky planety a zaslala je na Zemi. Jejich kvalita výzkumníky ohromila. „Takhle jsem Mars ještě neviděl,“ řekl vědec ke snímku, na kterém podle něj byla celá polovina planety.

Celý proces vytváření mapy trval několik měsíců. Postupy a způsoby, které vědci při jejím sestavování využili, by mělo být možné využít i u vytváření map u dalších vesmírných těles, například z dat z evropské sondy Juice. Ta minulý týden vyrazila k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, kam doletí v následující dekádě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…