Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Velké Británii se otevírá první letiště na světě pro létající auta

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Světové ekonomické fórum uvedlo, že první městské letiště na světě, které umožní vzlétnout a přistát „létajícím taxíkům“ v rušných oblastech měst, se otevřelo ve Spojeném království.

Zatímco jinde inženýři a konstruktéři pracují na letadlech s vertikálním vzletem a přistáním, aby bylo možné jejich zapojení do městské dopravy, britský start-up Urban-Air Port (UAP) se snaží prokázat, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Nyní bylo otevřeno první letiště pod plachtou UAP přezdívané Air One, které bylo konstruováno za pouhých 15 měsíců včetně plánování a výstavby.

Air One bylo vystaveno cca 3 hodiny jízdy od rušného Londýna ve městě Coventry. Projekt je partnerskou záležitostí mezi radou města a městským letištěm Urban Air-Port. Společně mají za cíl ukázat, jak může městská letecká mobilita snížit znečištění ovzduší a přetížení silnic.

Air One, který je poháněný vodíkovými palivovými články, je navržen tak, aby byl plně autonomní a integroval se s elektrickými vozidly. Tím má vzniknout systém městské hromadné dopravy s nulovými emisemi. Letiště dokáže bez problému manipulovat s elektrickými drony a aerotaxi. Zároveň má za sebou spolupráci s oddělením letecké mobility společnosti Hyundai, kdy byl použit model jejich aerotaxi SA-1 v plné velikosti jako demonstrativní příklad fungování letiště.

Na letišti jsou k dispozici všechny prvky městské mobility, jako je zprostředkování taxislužby pro cestující, velitelské a řídicí centrum, logistika, infrastruktura nabíjení a také zvládání katastrof a bezpečnostní služby. Lze zde také zažít živé letové ukázky s drony.

Do budoucna plánuje Urban Airport zřídit svá městská letiště na více než 200 místech po celém světě s tím, že plánováním letišť se bude soustředit zejména na rušná města, jako je Londýn a Los Angeles. Podobná letiště se mají objevit i v Německu, Francii, Jižní Koreji a Austrálii.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden v praxi. Německo otestuje nový koncept práce

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Pražské letiště patří mezi nejlepší v Evropě

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…