Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Velké Británii se otevírá první letiště na světě pro létající auta

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Světové ekonomické fórum uvedlo, že první městské letiště na světě, které umožní vzlétnout a přistát „létajícím taxíkům“ v rušných oblastech měst, se otevřelo ve Spojeném království.

Zatímco jinde inženýři a konstruktéři pracují na letadlech s vertikálním vzletem a přistáním, aby bylo možné jejich zapojení do městské dopravy, britský start-up Urban-Air Port (UAP) se snaží prokázat, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Nyní bylo otevřeno první letiště pod plachtou UAP přezdívané Air One, které bylo konstruováno za pouhých 15 měsíců včetně plánování a výstavby.

Air One bylo vystaveno cca 3 hodiny jízdy od rušného Londýna ve městě Coventry. Projekt je partnerskou záležitostí mezi radou města a městským letištěm Urban Air-Port. Společně mají za cíl ukázat, jak může městská letecká mobilita snížit znečištění ovzduší a přetížení silnic.

Air One, který je poháněný vodíkovými palivovými články, je navržen tak, aby byl plně autonomní a integroval se s elektrickými vozidly. Tím má vzniknout systém městské hromadné dopravy s nulovými emisemi. Letiště dokáže bez problému manipulovat s elektrickými drony a aerotaxi. Zároveň má za sebou spolupráci s oddělením letecké mobility společnosti Hyundai, kdy byl použit model jejich aerotaxi SA-1 v plné velikosti jako demonstrativní příklad fungování letiště.

Na letišti jsou k dispozici všechny prvky městské mobility, jako je zprostředkování taxislužby pro cestující, velitelské a řídicí centrum, logistika, infrastruktura nabíjení a také zvládání katastrof a bezpečnostní služby. Lze zde také zažít živé letové ukázky s drony.

Do budoucna plánuje Urban Airport zřídit svá městská letiště na více než 200 místech po celém světě s tím, že plánováním letišť se bude soustředit zejména na rušná města, jako je Londýn a Los Angeles. Podobná letiště se mají objevit i v Německu, Francii, Jižní Koreji a Austrálii.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…