Nachází se v Severním moři u skotského východního pobřeží a je první svého druhu na světě. Pilotní projekt plovoucí větrné elektrárny ukázal, že energii lze získávat i na místech s hloubkou až 130 metrů.
Právě hloubka pod elektrárnou ji značně odlišuje od podobných projektů – ty jsou totiž v moři pevně spojené se dnem a potřebují tak menší hloubku. Skotská elektrárna je ke dnu připevněna třemi lany a dokáže vyrobit energii pro zhruba 20 tisíc domácností.
Provoz plovoucí elektrárny je zatím poměrně drahý – jedna megawatthodina, kterou vyrobí, je zhruba čtyřikrát dražší oproti standardní ceně na britském trhu. Důležitá je ale nová technologie, která by do budoucna mohla umožnit stavět obdobné elektrárny i v místech, kde to dosud možné nebylo.
Zdroj: irozhlas.cz
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…