Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

3 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Mikuláš s andělem a čertem už klepou na dveře. Dnes večer se vypraví v našem kraji do ulic a domovů. Některé děti se nemohou dočkat, jiné mají trošku strach. V Česku se jedná o tradiční způsob, jak oslavit tento svátek. Jak si svatého Mikuláše připomínají v zahraničí? Třeba vás nějaký zvyk zaujme a sami jej vyzkoušíte, jak uvádí server Lidovky.

Slovensko

Oslavy Mikuláše na Slovensku jsou téměř totožné s těmi českými. Mikuláš má dlouhé bílé vousy a chodí v předvečer svátku svatého Mikuláše mezi děti v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš a anděl obdarovává ratolesti dobrotami, čerti disponují uhlím nebo bramborami pro zlobivé děti.

Maďarsko

Aby děti v Maďarsku byly od Mikuláše obdarované, musí si nejdříve pečlivě vyčistit boty, které pak dají za okno nebo pod postel. Mikulášskou nadílku najdou uvnitř. Zlobivci mohou mezi dárečky očekávat i svazek klacků – jedná se o výstrahu, aby se polepšili. Čertovi se v zemi říká Krampus. Dospělí straší děti, že pokud nebudou hodné, Krampus je odnese. Nikdy ho však nikdo neviděl. Mikuláš zde chodí na rozdíl od Česka sám, bez pomocníků.

Ilustrační fotografie: Pixabay

Polsko

Děti v Polsku navštěvuje Mikolaj v noci z 5. na 6. prosince. Nadílku jim schovává pod polštář. Hodné děti se mohou těšit na menší hračky, knihy nebo pamlsky. Polský Mikolaj si v prosinci mákne, jelikož na Štedrý den nosí i dárky pod stromeček.

Německo

V Německu Mikuláše doprovází namísto čerta Knecht Ruprecht. Jedná se o zarostlého pacholka, který je ověšený kožešinami, řetězy a metlami. Anděla německý Mikuláš zapomněl v nebi.

Francie

Mikuláš je ve Francii známý jako Saint Nicholas, přičemž se s ním pojí trochu strašidelná legenda. V jednom malém městě žil údajně řezník, který unášel a zabíjel děti. Mikuláš to zjistil a vraha dětí potrestal tak, že jej uvěznil v podzemí, kde řezník skladoval uhlí. Ten tam pak musel ládovat uhlí do kamen.

Na oslavu Mikulášova svátku se konají v zemi průvody, děti dostanou svíčky a jedí perníky ve tvaru Mikuláše. Nicholas chodí v doprovodu řezníka (Pѐre Fouettard), který je alternativou českého čerta. Mikuláš vypadá jako kněz, Pѐre Fouettard nosí tmavé oblečení a jelikož pracuje s uhlím, je černý v obličeji. V ruce má bič, kterým hrozí zlobivým dětem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Lidovky a Hope

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …