Valentýn je za rohem a zamilovaní již jistě mají plné ruce práce s přípravou dárků a přáníček. Ne všude však tradice oslav 14. února probíhá stejně jako u nás. Jak si vyjadřují lásku v tento speciální den páry z různých zemí světa?
Filipínci slaví 14. únor opravdu s grácií. Podle tradice se zde na den svatého Valentýna konají hromadné svatby, a to kdekoliv na veřejnosti, klidně i v nákupních centrech. K novomanželům se přidávají také již sezdané páry, které chtějí obnovit své svatební sliby. Ceremoniály bývají často hrazené vládou jako veřejné události a každoročně si na Valentýna své ano řeknou tisíce párů.
Valentýnským symbolem jsou v Anglii holubice a labutě. Britové totiž věří, že si v tento den ptáci volí své životní partnery. Oslavy zde probíhají podobně jako v jiných západních zemích výměnou květin, drobných darů, anonymních valentýnek a pečením buchet.
Valentýn se ve Walesu slaví už 25. ledna. Zamilovaní si u jeho příležitosti symbolicky vyměňují ručně vyřezávané dřevěné lžičky s motivy lásky. Tato tradice pochází z 16 století.
Valentýn je v severních státech spojený s oslavami Velikonoc. 14. února posílají muži ženám anonymní veršované valentýnky. Do Velikonoc musí každá žena uhodnout, od koho přání dostala. Pokud se jí to podaří, dostane velikonoční vajíčko. Pokud ne, musí vajíčkem obdarovat odesílatele valentýnky, který se na Velikonoce odtajní.
Japonský svátek zamilovaných je zcela odlišný od ostatních slavností ve světě. Dárky zde totiž místo žen dostávají muži, a to většinou v podobě čokoládových dobrot. Měsíc poté, na takzvaný Bílý den, mohou muži ženám laskavost oplatit.
Jihokorejci slaví den zamilovaných hned dvanáctkrát, a to vždy 14. den v každém měsíci. Každý svátek má svůj vlastní název, a tak například na 14. května připadá Den růží, 14. června je Den polibků a 14. prosince Den objímání. Speciální tradicí je zde Černý den, kdy svátek lásky slaví nezadaní pojídáním tradičního jihokorejského pokrmu, bílých nudlí s omáčkou z černých fazolí.
Zdroj: Florea, The Travel Magazine, Eppi
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…