Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hromadné svatby či dary pro muže. Jak slaví páry den svatého Valentýna v různých zemích světa?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Valentýn je za rohem a zamilovaní již jistě mají plné ruce práce s přípravou dárků a přáníček. Ne všude však tradice oslav 14. února probíhá stejně jako u nás. Jak si vyjadřují lásku v tento speciální den páry z různých zemí světa?

Filipíny

Filipínci slaví 14. únor opravdu s grácií. Podle tradice se zde na den svatého Valentýna konají hromadné svatby, a to kdekoliv na veřejnosti, klidně i v nákupních centrech. K novomanželům se přidávají také již sezdané páry, které chtějí obnovit své svatební sliby. Ceremoniály bývají často hrazené vládou jako veřejné události a každoročně si na Valentýna své ano řeknou tisíce párů.

Anglie

Valentýnským symbolem jsou v Anglii holubice a labutě. Britové totiž věří, že si v tento den ptáci volí své životní partnery. Oslavy zde probíhají podobně jako v jiných západních zemích výměnou květin, drobných darů, anonymních valentýnek a pečením buchet.

Ilustrační foto: Freepik

Wales

Valentýn se ve Walesu slaví už 25. ledna. Zamilovaní si u jeho příležitosti symbolicky vyměňují ručně vyřezávané dřevěné lžičky s motivy lásky. Tato tradice pochází z 16 století.

Norsko a Dánsko

Valentýn je v severních státech spojený s oslavami Velikonoc. 14. února posílají muži ženám anonymní veršované valentýnky. Do Velikonoc musí každá žena uhodnout, od koho přání dostala. Pokud se jí to podaří, dostane velikonoční vajíčko. Pokud ne, musí vajíčkem obdarovat odesílatele valentýnky, který se na Velikonoce odtajní.

Ilustrační foto: Freepik

Japonsko

Japonský svátek zamilovaných je zcela odlišný od ostatních slavností ve světě. Dárky zde totiž místo žen dostávají muži, a to většinou v podobě čokoládových dobrot. Měsíc poté, na takzvaný Bílý den, mohou muži ženám laskavost oplatit.

Jižní Korea

Jihokorejci slaví den zamilovaných hned dvanáctkrát, a to vždy 14. den v každém měsíci. Každý svátek má svůj vlastní název, a tak například na 14. května připadá Den růží, 14. června je Den polibků a 14. prosince Den objímání. Speciální tradicí je zde Černý den, kdy svátek lásky slaví nezadaní pojídáním tradičního jihokorejského pokrmu, bílých nudlí s omáčkou z černých fazolí.

Zdroj: Florea, The Travel Magazine, Eppi

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…