Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Včelky jsou nejen pilné, ale i chytré. Nejen, Slouží květinám i nám lidem, protože nám sladí životy. Vědci navíc nyní zjistili, že jsou i skvělými navigátory. K nalezení cesty používají kombinaci podnětů a smyslů, včetně čichu, slunce, vzorců polarizovaného světla, vertikálních orientačních bodů a možná i magnetického pole Země, uvedl časopis Frontiers in Behavioral Neuroscience a server Earth.

Vědci nyní odhalili, že kromě výše zmíněného včely také používají rozložení lineárních prvků v prostředí, aby se navedly domů. „Zjistili jsme, že včely používají ‚navigační paměť‘. To je jakási mentální mapa oblasti, kterou znají. Díky ní vedou své vyhledávací lety, když hledají svůj úl, přičemž začínají v nové, neprozkoumané oblasti. Lineární krajinné prvky, jako jsou vodní kanály, silnice a okraje polí, se zdají být důležitými součástmi této navigační paměti,“ vysvětlil doktor Randolf Menzel, který je emeritním profesorem na katedře neurobiologie Svobodné univerzity v Berlíně a hlavním autorem studie.

Zjištění naznačují, že včely si uchovaly navigační paměť ze své domovské oblasti na základě lineárních krajinných prvků, přičemž byly schopny tuto paměť zobecnit, aby pomohly najít cestu zpět na místo vypuštění v neznámé oblasti. Tato technika hledání cesty domů připomíná to, co piloti dělali v počátcích lidského létání, před vynálezem prvních rádiových majáků, pozemních elektronických systémů nebo moderní GPS. Běžně se pohybovali po silnicích a železnicích a nápadné lineární krajinné prvky je vedly k jejich cíli.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…