Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včelí cihly, které pomáhají tisícům samotářských včel, budou nově součástí všech budov v Brightonu

Ilustrační foto: Pixabay

Uvádí se, že 250 z 270 druhů včel vyskytujících se na území Velké Británie jsou takzvané včely samotářky, proto se města Brighton a Hove rozhodla používat speciální včelí cihly k výstavbě všech budov, které budou vyšší než 5 metrů, aby se tím včelám umožnilo hnízdění.

Samotné včelí cihly svým vzhledem připomínají švýcarský sýr, jedná se však o běžné stavební cihly, které mají v sobě vytvořené malé dutiny určené k hnízdění včel. Jak se ukázalo, včely mají tendenci se usazovat ve starých cihlových budovách s rozpadajícími se zdmi. Speciální cihly mají včelám nabídnout ještě více vhodného prostoru.

Ilustrační foto: Pixabay

Radní města Robert Nemeth se k včelím cihlám vyjádřil pozitivně s tím, že jde o správný krok směřující k řešení obav týkajících se biologické rozmanitosti. Ty se objevily v souvislosti s uplynulými lety, kdy docházelo k zanedbávání životního prostředí.

Objevují se ovšem i námitky, že cihly nejsou pro včely příliš vhodné. Poukazováno je zejména na to, že díry nejsou dostatečně velké pro včelí hnízdo nebo že se neobejdou bez údržby, aby se v nich nemnožili roztoči.

Existují však studie potvrzující účinnost včelích cihel. Podle nich si včely skutečně uvnitř děr staví hnízda a využívají je k hibernaci. Co se roztočů týče, dle odborníků dojde k jejich vymizení po jedné až dvou sezónách, a proto není potřeba cihly čistit. Profesor Lars Chittka studující ekologii na univerzitě Queen Mary uvedl, že včely mají přirozeně hygienické chování, které jim umožňuje zmírnit rizika tím, že zvládnou vyhodnotit stav děr a jejich vhodnost k hnízdění.

Jedním z výrobců včelích cihel je firma Green&Blue. Jedná se o ekologicky zaměřenou společnost, která nabízí cihly jako stavební materiál, přičemž jejich ceny se pohybují ve stejné výši jako u klasických verzí.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…