Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včelí cihly, které pomáhají tisícům samotářských včel, budou nově součástí všech budov v Brightonu

Ilustrační foto: Pixabay

Uvádí se, že 250 z 270 druhů včel vyskytujících se na území Velké Británie jsou takzvané včely samotářky, proto se města Brighton a Hove rozhodla používat speciální včelí cihly k výstavbě všech budov, které budou vyšší než 5 metrů, aby se tím včelám umožnilo hnízdění.

Samotné včelí cihly svým vzhledem připomínají švýcarský sýr, jedná se však o běžné stavební cihly, které mají v sobě vytvořené malé dutiny určené k hnízdění včel. Jak se ukázalo, včely mají tendenci se usazovat ve starých cihlových budovách s rozpadajícími se zdmi. Speciální cihly mají včelám nabídnout ještě více vhodného prostoru.

Ilustrační foto: Pixabay

Radní města Robert Nemeth se k včelím cihlám vyjádřil pozitivně s tím, že jde o správný krok směřující k řešení obav týkajících se biologické rozmanitosti. Ty se objevily v souvislosti s uplynulými lety, kdy docházelo k zanedbávání životního prostředí.

Objevují se ovšem i námitky, že cihly nejsou pro včely příliš vhodné. Poukazováno je zejména na to, že díry nejsou dostatečně velké pro včelí hnízdo nebo že se neobejdou bez údržby, aby se v nich nemnožili roztoči.

Existují však studie potvrzující účinnost včelích cihel. Podle nich si včely skutečně uvnitř děr staví hnízda a využívají je k hibernaci. Co se roztočů týče, dle odborníků dojde k jejich vymizení po jedné až dvou sezónách, a proto není potřeba cihly čistit. Profesor Lars Chittka studující ekologii na univerzitě Queen Mary uvedl, že včely mají přirozeně hygienické chování, které jim umožňuje zmírnit rizika tím, že zvládnou vyhodnotit stav děr a jejich vhodnost k hnízdění.

Jedním z výrobců včelích cihel je firma Green&Blue. Jedná se o ekologicky zaměřenou společnost, která nabízí cihly jako stavební materiál, přičemž jejich ceny se pohybují ve stejné výši jako u klasických verzí.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…