Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Včelí cihly, které pomáhají tisícům samotářských včel, budou nově součástí všech budov v Brightonu

Ilustrační foto: Pixabay

Uvádí se, že 250 z 270 druhů včel vyskytujících se na území Velké Británie jsou takzvané včely samotářky, proto se města Brighton a Hove rozhodla používat speciální včelí cihly k výstavbě všech budov, které budou vyšší než 5 metrů, aby se tím včelám umožnilo hnízdění.

Samotné včelí cihly svým vzhledem připomínají švýcarský sýr, jedná se však o běžné stavební cihly, které mají v sobě vytvořené malé dutiny určené k hnízdění včel. Jak se ukázalo, včely mají tendenci se usazovat ve starých cihlových budovách s rozpadajícími se zdmi. Speciální cihly mají včelám nabídnout ještě více vhodného prostoru.

Ilustrační foto: Pixabay

Radní města Robert Nemeth se k včelím cihlám vyjádřil pozitivně s tím, že jde o správný krok směřující k řešení obav týkajících se biologické rozmanitosti. Ty se objevily v souvislosti s uplynulými lety, kdy docházelo k zanedbávání životního prostředí.

Objevují se ovšem i námitky, že cihly nejsou pro včely příliš vhodné. Poukazováno je zejména na to, že díry nejsou dostatečně velké pro včelí hnízdo nebo že se neobejdou bez údržby, aby se v nich nemnožili roztoči.

Existují však studie potvrzující účinnost včelích cihel. Podle nich si včely skutečně uvnitř děr staví hnízda a využívají je k hibernaci. Co se roztočů týče, dle odborníků dojde k jejich vymizení po jedné až dvou sezónách, a proto není potřeba cihly čistit. Profesor Lars Chittka studující ekologii na univerzitě Queen Mary uvedl, že včely mají přirozeně hygienické chování, které jim umožňuje zmírnit rizika tím, že zvládnou vyhodnotit stav děr a jejich vhodnost k hnízdění.

Jedním z výrobců včelích cihel je firma Green&Blue. Jedná se o ekologicky zaměřenou společnost, která nabízí cihly jako stavební materiál, přičemž jejich ceny se pohybují ve stejné výši jako u klasických verzí.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…