Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vaření na slunci: Tato žena se navždy rozloučila s účty za energie

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

S příchozí krizí se všichni snažíme najít co nejúspornější řešení, jak se s navyšováním nákladů na běžný život vyrovnat, a jak aspoň v některých oblastech ušetřit, ovšem tato 62letá obyvatelka Tokia to vyřešila po svém, píše server Euro News.

Už 10 let nezaplatila účty za energie. Ptáte se, jak je to možné? Zkrátka je k životu vůbec nepotřebuje. Chikako nevlastní televizi, pračku, troubu ani klimatizaci, zkrátka nic, co byste dnes běžně našli téměř v každé domácnosti. A produkty, které vlastní a potřebují k provozu elektřinu, jsou napájeny 4 solárními panely, které má namontované na svém balkóně.

I když se jedná o způsob života, který by ne každý z nás preferoval, stále se můžeme od Chikako nechat inspirovat, jak snížit naši spotřebu energie.

Zdroj: Euro News

Jaké jsou nejlepší způsoby na úsporu energií podle Chikako?

K šetrnějšímu a skromnějšímu životnímu stylu ženu přivedly události spojené se silným zemětřesením v Japonsku v roce 2011, kdy často docházelo k výpadkům proudu. Pořídila si proto několik solárních panelů a její sbírka se do dnešního dne značně rozrostla. Tyto panely dokážou za slunečného dne vyprodukovat průměrně 1 000 wattů a poskytnou tak energii jejím elektrickým spotřebičům i osvětlení na několik dní. Když je slunečního světla méně, Chikako jezdí ráno na kole produkující elektřinu – za 10 minut jízdy vyrobí přibližně 10 wattů elektřiny.

Jednou z dalších výrazných změn v jejím životě je, že vaří jídlo za pomocí sluneční energie. Většinou nechává na balkoně vařit jakékoliv jídlo několik hodin v černých nádobách. Sama uvádí, že například plátek ryby uvaří zhruba za hodinu. Oproti tomu jiné pokrmy, jako je rýže, vyžadují mnohem více energie, proto k jejich vaření používá solární vařič.

Tento životní styl je jistě obdivuhodný, ale také náročný. Vzhledem k tomu, že v Japonsky poslední roky udeřily velké vlny veder, je stále obtížnější se obejít bez možnosti klimatizace nebo chlazeného jídla a nápojů. Chikako si ale nedávno pořídila malou ledničku, kterou zvládá napájet pomocí svých solárních panelů.

Žena již mnohokrát kvůli svému vysokému věku a letním vedrům uvažovala, zda se nevzdat svého fungování, ale nyní je již ohledně budoucnosti daleko optimističtější, neboť v Japonsku je k dispozici mnohem více ekologické energie než kdysi. Proto svou vášeň k žití bez zbytečné energie dále rozvíjí a učí se novým dovednostem.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…