Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ugandě jezdí první autobus poháněný energií ze slunečního záření

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ve východoafrické Ugandě panuje tropické počasí s téměř nulovými srážkami. Tohoto faktu využili místní konstruktéři, kteří svoji pozornost obrátili právě na sluneční paprsky. Uvedli na trh první autobus, jenž je poháněný energií ze slunečního záření. Elektroautobus, který jezdí pomocí solárních panelů připevněných na střeše, využívají k přepravě hlavně místní obyvatelé.

Autobus dostal jméno Kayoola a vyrábí ho ugandská firma Kiira Motors. Autobus, který čerpá elektrickou energii ze solárních panelů, má znamenat podle generálního ředitele společnosti Paula Isaaca Musasiziho zásadní počin v oblasti dopravy. „Věřím, že tento krok pomůže pozvednout úroveň automobilového průmyslu, technické i výrobní odvětví,“ řekl pro BBC Musasizi.

Elektroautobus pojme asi pětatřicet cestujících a může jet rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Nápad na tento dopravní prostředek, který pochází z hlav studentů z ugandské Makerere University, má být první vlaštovkou nového systému dopravy v Ugandě. Dopravní společnost plánuje sériovou výrobu autobusů i vznik nových pracovních míst.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Ze světa

Aplikace radí domácnostem, zda si mají na střeše umístit solární panely

Ze světa

V Indii vytvořili ekologické letiště se solárními panely

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Inspirace

Plovoucí solární elektrárna pomáhá v Chile šetřit energie

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.