Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Indii vytvořili ekologické letiště se solárními panely

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V indickém státě Kerala vzniklo Mezinárodní letiště Cochin, které poprvé v historii pohání pouze solární energie. Autoři návrhu předpokládají, že během následujících pětadvaceti let by měl nový systém ušetřit až tři sta tisíc tun uhlíkovým emisí. O to se postará asi čtyřicet šest tisíc solárních panelů.

Na to, jak podpořit čistší ovzduší a čerpat pouze z přírodní energie, přišli autoři projektu v jihoindické Kerale. Poprvé na světě tam na konci srpna vzniklo letiště, které pohání jen energie ze čtyřiceti šesti tisíc solárních panelů rozmístěných asi na osmnácti hektarech půdy. Nový způsob čerpání energie na letišti staví především na tom, že v Kerale svítí slunce mnohem déle, než na většině míst na Zemi, a teploty se tam celoročně pohybují kolem dvaceti šesti stupňů Celsia.

S první vlaštovkou nového projektu přišli autoři nápadu již v březnu roku 2013. Tou dobou na střechu letiště nainstalovali první sadu desek, jež vyráběly elektřinu ze slunečního záření. Nový systém autoři navrhli tak, aby společně s tím z roku 2013 plně uspokojil každodenní spotřebu elektřiny. Očekává se, že by solární panely mohly ušetřit do roku 2040 přes 300 tisíc tun uhlíkových emisí, což odpovídá výsadbě tří milionů stromů nebo neujetí autem 750 milionů mil.

Zdroj: Time.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…