Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uhlí ze slámy zamezí požárům lesů i kácení. Vyrábějí ho v Senegalu

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Uhlí ze slámy nemusí být hudbou budoucnosti. V Senegalu se už nyní jedná o realitu. Tamní obyvatelé se tak pomocí tohoto biouhlí ze spálené slámy, jílu a vody snaží přispět ke zlepšení ovzduší a zamezit dalším požárům místních lesů a jejich kácení.

Uhlí ze slámy, jílu a vody. Zdroj fotografie: Carsten ten Brink, Flickr.com

Za posledních 60 let zmizelo v africkém Senegalu 42 procent lesů. Hlavním důvodem je rychle rostoucí počet obyvatel, požáry buše a nelegální těžba dřeva. Tamní asociace Nebeday proto zřídila výrobnu biouhlí. „Toto uhlí chrání naše lesy, které už nehoří, chrání naše domy, naše zdroje a naše ženy. Chrání naše životy a děkujeme za to Bohu,“ poznamenala Mariama Camara, předsedkyně ženského výrobního družstva.

Zdroj fotografie: Carsten ten Brink, Flickr.com

Družstva na výrobu uhlí ze slámy založila v 18 vesnicích organizace Nebeday, která mimo jiné i sází stromy. Podle Jeana Geoppa, ředitele Nebeday, je použití slámy prospěšné hned dvakrát. Získané uhlí je ekologické. Navíc se k jeho výrobě spotřebuje sláma a suchá tráva, která, pokud by zůstávala v buši, by vedla k dalším požárům. Spotřebováním slámy se tak zabrání zničení mladých stromů.

Zdroj: Ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu