Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V první linii jinak: Environmentální aktivisté byli po 14 měsících propuštěni z vězení a získali za svůj boj cenu

3 minuty radosti
Zprava Sun Ratha, Phuon Keorasmey, Long Kunthea, Ly Chandaravuth, Yim Leanghy a Thun Ratha slaví své propuštění z vězení. Foto: Mother Nature Cambodia

Ochrana přírody dostala v Kambodži do vězení již několik aktivistů. Šest z nich bylo v listopadu propuštěno na svobodu a jejich organizace Mother Nature Cambodia (Matka příroda Kambodža) získala cenu od bojovníků za lidská práva.

Mother Nature Cambodia od roku 2013 odhaluje korupci a destruktivní projekty, jako je ilegální těžba, znečišťování přírody a odlesňování. Díky její kampani se podařilo v roce 2016 zakázat vývoz přímořského písku, který je celosvětově žádanou surovinou, avšak jeho těžba narušuje ekosystémy a život místních komunit rybářů. Mezi aktivisty Mother Nature Cambodia patří především vysokoškolští studenti.

Upozorňování na nepravosti však vedlo k zásahu vlády, která několik aktivistů pozatýkala v rámci potlačování disentu.„Ve chvíli, kdy v Kambodži kterýkoli jednotlivec nebo skupina účinně ochraňuje životní prostředí, lidská práva nebo inspiruje ostatní lidi, aby promluvili, režim postaví co nejvíce překážek, aby jim zabránil v práci,“ řekl Deutsche Welle zakladatel Mother Nature Cambodia Alejandro Gonzalez-Davidson.

Organizace upozorňuje na znečištění přírody a korupci úřadů. Foto: Mother Nature Cambodia

Thun Ratha, Long Kunthea a Phuon Keoraksmey byli zatčeni a následně odsouzeni k 18 až 20 měsícům vězení za podněcování k nepokojům kvůli plánování pochodu k domu premiéra Hun Sena. Cílem plánované akce bylo upozornit na zasypávání největšího jezera v Phompenhu. Tři další aktivisté, Sun Ratha, Ly Chandaravuth a Yim Leanghy, byli zatčeni poté, co zdokumentovali vypouštění odpadních vod do řeky Tonle Sap v Phnompenhu. Stejně jako jejich kolegové byli obviněni z podněcování nepokojů, spolčení a také urážky krále. V listopadu jim byl trest snížen a dostali se na svobodu, avšak musí se pravidelně hlásit soudu.

Jezero Tamok, proti jehož zasypání protestovali aktivisté Mother Nature Cambodia.

Za svou odvahu a práci dostala celá organizace ocenění pro ochránce lidských práv bojující v první linii. Propuštění aktivisté cenu uvítali a nehodlají přestat navzdory zastrašování vlády. „Milujeme spravedlnost a náš národ,“ prohlásil v rozhovoru pro Cambodianpress Ly Chandaravuth, student práv, který strávil téměř pět měsíců ve vězení. „Pro kambodžskou mládež je lepší se k nám připojit a ukázat, že se obávají toho, co dělá vláda. Ano, mohou nás posadit zpět do vězení, kdykoli chtějí, ale nemohou uvěznit každého, komu záleží na životním prostředí,“ říká studentka počítačových věd Phuon Keoraksmey, která byla uvězněná od září 2020. „Jsme příkladem pro mládež, ukázali jsme, že i 19letá dívka se dokáže postavit a bránit přírodu před vládou,“ dodává mladá aktivistka.

Zdroje: Deutsche Welle, Cambodianpress, Frontline Defenders, Mother Nature Cambodia

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…