Ochrana přírody dostala v Kambodži do vězení již několik aktivistů. Šest z nich bylo v listopadu propuštěno na svobodu a jejich organizace Mother Nature Cambodia (Matka příroda Kambodža) získala cenu od bojovníků za lidská práva.
Mother Nature Cambodia od roku 2013 odhaluje korupci a destruktivní projekty, jako je ilegální těžba, znečišťování přírody a odlesňování. Díky její kampani se podařilo v roce 2016 zakázat vývoz přímořského písku, který je celosvětově žádanou surovinou, avšak jeho těžba narušuje ekosystémy a život místních komunit rybářů. Mezi aktivisty Mother Nature Cambodia patří především vysokoškolští studenti.
Upozorňování na nepravosti však vedlo k zásahu vlády, která několik aktivistů pozatýkala v rámci potlačování disentu.„Ve chvíli, kdy v Kambodži kterýkoli jednotlivec nebo skupina účinně ochraňuje životní prostředí, lidská práva nebo inspiruje ostatní lidi, aby promluvili, režim postaví co nejvíce překážek, aby jim zabránil v práci,“ řekl Deutsche Welle zakladatel Mother Nature Cambodia Alejandro Gonzalez-Davidson.
Thun Ratha, Long Kunthea a Phuon Keoraksmey byli zatčeni a následně odsouzeni k 18 až 20 měsícům vězení za podněcování k nepokojům kvůli plánování pochodu k domu premiéra Hun Sena. Cílem plánované akce bylo upozornit na zasypávání největšího jezera v Phompenhu. Tři další aktivisté, Sun Ratha, Ly Chandaravuth a Yim Leanghy, byli zatčeni poté, co zdokumentovali vypouštění odpadních vod do řeky Tonle Sap v Phnompenhu. Stejně jako jejich kolegové byli obviněni z podněcování nepokojů, spolčení a také urážky krále. V listopadu jim byl trest snížen a dostali se na svobodu, avšak musí se pravidelně hlásit soudu.
Za svou odvahu a práci dostala celá organizace ocenění pro ochránce lidských práv bojující v první linii. Propuštění aktivisté cenu uvítali a nehodlají přestat navzdory zastrašování vlády. „Milujeme spravedlnost a náš národ,“ prohlásil v rozhovoru pro Cambodianpress Ly Chandaravuth, student práv, který strávil téměř pět měsíců ve vězení. „Pro kambodžskou mládež je lepší se k nám připojit a ukázat, že se obávají toho, co dělá vláda. Ano, mohou nás posadit zpět do vězení, kdykoli chtějí, ale nemohou uvěznit každého, komu záleží na životním prostředí,“ říká studentka počítačových věd Phuon Keoraksmey, která byla uvězněná od září 2020. „Jsme příkladem pro mládež, ukázali jsme, že i 19letá dívka se dokáže postavit a bránit přírodu před vládou,“ dodává mladá aktivistka.
Zdroje: Deutsche Welle, Cambodianpress, Frontline Defenders, Mother Nature Cambodia
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…