Logan, městečko jižně od Brisbane, se stal prvním místem na jižní polokouli, které přeměnilo lidský odpad na obnovitelnou energii otevřením prvního australského závodu na zplyňování biomasy.
Jak to probíhá? Proces zplyňování ničí chemikálie v biologických pevných látkách, jako jsou mikroplasty, což umožňuje jeho použití pro jiné účely. V tomto konkrétním případě zůstane po zplynění látka zvaná biouhel, kterou lze použít jako vysoce kvalitní hnojivo v zemědělství nebo při výrobě stavebního materiálu.
Při otevření zařízení starosta města Logan Darren Power podotkl, že ačkoli biouhel pochází z lidského odpadu, nezapáchá jako odpadní voda. „To byla první věc, kterou jsem udělal, když jsem biouhel zvedl, musel jsem si k němu přičichnout. Nemá vůbec žádný zápach,“ uvedl Power. Městská rada města Logan uvedla, že projekt sníží emise uhlíku o zhruba 6 000 tun ročně a ušetří 1 milion dolarů ročně. Starosta Power se vyjádřil, že nás to výrazně posouvá směrem k uhlíkové neutralitě, přičemž samotná rada města se zavázala, že bude Logan do konce roku 2022 uhlíkově neutrální.
Městská rada města Logan v současnosti spolupracuje s vědci z Technologické univerzity v Queenslandu, aby zjistili, jak lze produkt v budoucnu používat. „Prozkoumáme každou obchodovatelnou příležitost, abychom dosáhli co nejlepší návratnosti,“ uvedl starosta Power.
Zdroj: ABS News
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…