Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

3 minuty radosti
Foto: Retro muzeum Praha

V legendárním obchodním domě Kotva se právě v těchto dnech otevírá stylová expozice zaměřující se na předměty ze 70. a 80. let minulého století. Stojí za ní spolek Art Salon S, přičemž depozitář největšího retro muzea v České republice se pyšní více než 12 000 dobovými předměty.

Expozice nacházející se ve čtvrtém patře Kotvy nabízí jak předměty každodenního života, tak unikátní exempláře. Ty se podařilo získat v různých aukcích a také prostřednictvím speciálně uspořádané národní sbírky, odstartované v roce 2018. Na rozloze více než 2 500 metrů čtverečních je tak zachycen život v tehdejším Československu v jeho různých podobách.

Koncepčně je Retro muzeum, které první návštěvníky přivítá ve čtvrtek 19. května, členěno do pěti tematických částí. První se týká bydlení: shlédnout je možné repliky panelového bytu nebo dobovou kancelář. Druhá se zabývá dobovou módou a výrobními družstvy včetně těch nábytkářských. Třetí část nastiňuje běžný život v praxi, tedy nakupování, školní docházku, sportování nebo kempování. Čtvrtá část je věnovaná designu – najdete tady dětské hračky, elektroniku i spotřební výrobky. Poslední, edukativní okruh je zaměřený na ošemetné téma politiky, nezapomíná ani na fungování komunistické propagandy a disident. K vidění je mimo jiné unikátní odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které se používalo v pražském hotelu Jalta.

Expozice nabídne také pohled do dobové kuchyně. Zdroj: Retro muzeum Praha

Pomyslnou třešničku na dortu tvoří unikátní sbírka magnetofonů z 80. let, kterou zapůjčil Matěj Ruppert z kapely Monkey Business. Nudit se nebudou ani děti, většina expozice je totiž pojata interaktivně. Jednotlivé předměty si tak můžete osahat nebo rovnou vyzkoušet.

Legendární Kotva

Obchodní dům Kotva, jemuž náleží titul kulturní památka, navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi v 70. letech 20. století. Je postavený v tehdy moderním architektonickém stylu brutalismu. Jeho půdorys evokuje včelí plástev. V bývalém Československu byl jako (rádoby)symbol hojnosti největším obchodním domem.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Retro muzeum Praha, Kudyznudy.cz, Prahain.cz, Designmag.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…