Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo tahů štětcem elektřina. Kunsthalle Praha láká na unikátní expozici kinetismu v umění

Foto: Aneta Šmejcová

Chcete proniknout do světa moderního umění? Pak byste neměli minout nově vzniklé umělecké centrum na pražském Klárkově, hned u zastávky Malostranská. Kunsthalle Praha se soustředí na dočasné výstavy umění 20. a 21. století a propojuje díla českých a zahraničních autorů. Expozici o kinetismu v umění jsme vyzkoušeli za vás a výlet do Kunsthalle doporučujeme všemi deseti.

Kunsthalle svůj provoz zahájila výstavou s názvem Kinetismus: 100 let elektřiny v umění. V rámci této multimediální výstavy si můžete prohlédnout téměř devadesát děl českých i zahraničních umělců. Téma první výstavy ovšem není náhodné. Kunsthalle totiž vznikla v budově bývalé Zengerovy transformační stanice, jejíž historii se věnuje druhá ze současných expozic.

Návštěva Kunsthalle je velmi příjemným zážitkem, a to i tehdy, jste-li uměním zcela nepolíbení. Momentální výstava o kinetismu vám rozšíří obzory a nechá vás žasnout nad rozmanitým použitím elektřiny v uměleckých dílech, které má již více než stoletou tradici.

Foto: Aneta Šmejcová

Výstava odhaluje technické kouzlo kinetismu

Co si pod kinetismem vlastně představit? Jde o moderní umělecký směr, který spočívá ve vytváření pohyblivých objektů či soch. Vazbou mezi pohyblivým strojem a obrazem není poté nic jiného než elektřina. Pod elektřinou v umění se ukrývají také další kategorie – umění počítačové, kybernetické a kinematografie.

Na ploše dvou pater si prohlédnete rozmanitou tvorbu od českých i zahraničních autorů. Některá z děl mohou návštěvníci uvádět do pohybu a sami se tak stát součástí uměleckých děl. Výstava propojuje vzdělání i zážitky v podobě interaktivních prvků, nudit se tak rozhodně nebudete. Zapojíte navíc všechny smysly, díla nebudete obdivovat pouze očima, ale třeba také pomocí sluchu.

Laici zjistí, že umění nejsou pouze obrazy, ale že ho lze najít také ve hře stínů, tónů nebo v na první pohled zcela obyčejných předmětech, jako je větrák.

Po celou dobu prohlídky vás bude obklopovat trochu tajuplná atmosféra povzbuzená blikajícími světly a netradičními zvuky připomínajícími elektrické výboje. Na chvíli se tak ocitnete v obklopení zcela neobvyklých vjemů, které ve vás zanechají nesmazatelný otisk. I to je svérázný způsob umění.

Foto: Aneta Šmejcová

Příjemně strávené odpoledne

Nová pražská Kunsthalle určitě stojí za návštěvu, ať už vás zajímá tématika kinetismu, nebo si počkáte na některou z budoucích expozic. Poté, co se pokocháte uměním, se můžete občerstvit v kavárně situované ve třetím patře budovy. Při krásném výhledu na Petřín a Pražský hrad můžete s ostatními prodiskutovat své dojmy a pochutnat si na výborné kávě.

V objektu nechybí ani čítárna s uměleckými knihami nebo obchůdek s uměleckými předměty, kterými potěšíte své blízké. V přízemí se pro návštěvníky Kunsthalle zase chystá bistro, kde se budou moci před nebo po výstavě náležitě občerstvit.

Kunsthalle je velkým přínosem pro pražský kulturní život a místem, které bude zajímavou formou přibližovat moderní umění všem, kteří o to budou mít zájem. Návštěvu zde hodnotím jako velmi příjemnou, od milého personálu po působivou výstavu až po sladkou tečku v podobě kavárny s výhledem na jedničku.

Foto: Aneta Šmejcová

Co se chystá do budoucna?

Výstavou o kinetismu v umění nic nekončí, naopak vše teprve začíná. Do budoucna se můžete těšit na další výstavy z oblasti umění 20. a 21 století. Ale to není všechno. Pro návštěvníky se připravuje také mnoho dalších akcí. Zavítat do nově vzniklého prostoru tak můžete na komentovanou prohlídku, promítání filmu v KunstKinu či zábavné workshopy. Dveře Kunsthalle nejsou zavřené ani dětem – s těmi můžete vyrazit na workshop Vyprávět zvukem, který se koná 1. května a kde si mohu vyhrát s tvorbou zvukových kompozic.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…