Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo tahů štětcem elektřina. Kunsthalle Praha láká na unikátní expozici kinetismu v umění

Foto: Aneta Šmejcová

Chcete proniknout do světa moderního umění? Pak byste neměli minout nově vzniklé umělecké centrum na pražském Klárkově, hned u zastávky Malostranská. Kunsthalle Praha se soustředí na dočasné výstavy umění 20. a 21. století a propojuje díla českých a zahraničních autorů. Expozici o kinetismu v umění jsme vyzkoušeli za vás a výlet do Kunsthalle doporučujeme všemi deseti.

Kunsthalle svůj provoz zahájila výstavou s názvem Kinetismus: 100 let elektřiny v umění. V rámci této multimediální výstavy si můžete prohlédnout téměř devadesát děl českých i zahraničních umělců. Téma první výstavy ovšem není náhodné. Kunsthalle totiž vznikla v budově bývalé Zengerovy transformační stanice, jejíž historii se věnuje druhá ze současných expozic.

Návštěva Kunsthalle je velmi příjemným zážitkem, a to i tehdy, jste-li uměním zcela nepolíbení. Momentální výstava o kinetismu vám rozšíří obzory a nechá vás žasnout nad rozmanitým použitím elektřiny v uměleckých dílech, které má již více než stoletou tradici.

Foto: Aneta Šmejcová

Výstava odhaluje technické kouzlo kinetismu

Co si pod kinetismem vlastně představit? Jde o moderní umělecký směr, který spočívá ve vytváření pohyblivých objektů či soch. Vazbou mezi pohyblivým strojem a obrazem není poté nic jiného než elektřina. Pod elektřinou v umění se ukrývají také další kategorie – umění počítačové, kybernetické a kinematografie.

Na ploše dvou pater si prohlédnete rozmanitou tvorbu od českých i zahraničních autorů. Některá z děl mohou návštěvníci uvádět do pohybu a sami se tak stát součástí uměleckých děl. Výstava propojuje vzdělání i zážitky v podobě interaktivních prvků, nudit se tak rozhodně nebudete. Zapojíte navíc všechny smysly, díla nebudete obdivovat pouze očima, ale třeba také pomocí sluchu.

Laici zjistí, že umění nejsou pouze obrazy, ale že ho lze najít také ve hře stínů, tónů nebo v na první pohled zcela obyčejných předmětech, jako je větrák.

Po celou dobu prohlídky vás bude obklopovat trochu tajuplná atmosféra povzbuzená blikajícími světly a netradičními zvuky připomínajícími elektrické výboje. Na chvíli se tak ocitnete v obklopení zcela neobvyklých vjemů, které ve vás zanechají nesmazatelný otisk. I to je svérázný způsob umění.

Foto: Aneta Šmejcová

Příjemně strávené odpoledne

Nová pražská Kunsthalle určitě stojí za návštěvu, ať už vás zajímá tématika kinetismu, nebo si počkáte na některou z budoucích expozic. Poté, co se pokocháte uměním, se můžete občerstvit v kavárně situované ve třetím patře budovy. Při krásném výhledu na Petřín a Pražský hrad můžete s ostatními prodiskutovat své dojmy a pochutnat si na výborné kávě.

V objektu nechybí ani čítárna s uměleckými knihami nebo obchůdek s uměleckými předměty, kterými potěšíte své blízké. V přízemí se pro návštěvníky Kunsthalle zase chystá bistro, kde se budou moci před nebo po výstavě náležitě občerstvit.

Kunsthalle je velkým přínosem pro pražský kulturní život a místem, které bude zajímavou formou přibližovat moderní umění všem, kteří o to budou mít zájem. Návštěvu zde hodnotím jako velmi příjemnou, od milého personálu po působivou výstavu až po sladkou tečku v podobě kavárny s výhledem na jedničku.

Foto: Aneta Šmejcová

Co se chystá do budoucna?

Výstavou o kinetismu v umění nic nekončí, naopak vše teprve začíná. Do budoucna se můžete těšit na další výstavy z oblasti umění 20. a 21 století. Ale to není všechno. Pro návštěvníky se připravuje také mnoho dalších akcí. Zavítat do nově vzniklého prostoru tak můžete na komentovanou prohlídku, promítání filmu v KunstKinu či zábavné workshopy. Dveře Kunsthalle nejsou zavřené ani dětem – s těmi můžete vyrazit na workshop Vyprávět zvukem, který se koná 1. května a kde si mohu vyhrát s tvorbou zvukových kompozic.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…