Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Historii uvádí na pravou míru. Nový on-line atlas českých dějin mapuje milníky i proměnu krajiny

Ilustrační foto: Pixabay

Kde mají osady trampové a do kterých amerických států emigrovalo na přelomu 19. a 20. století nejvíc Čechů? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek nabízí webový portál Český historický atlas, který je pro všechny zájemce nově přístupný on-line.

Atlas na webových stránkách cha.fsv.cvut.cz je určený pro všechny, které zajímá česká historie. Nabízí nejen mapy a informace o důležitých historických milnících, ale také řadu zajímavostí, z nichž některé jsou kartograficky zpracovány vůbec poprvé. K vidění je zde třeba rozmístění turistických rozhleden v časovém srovnání od roku 1900 až po současnost nebo mapa sítě železnic z devatenáctého století.

Portál nabízí také mapu rozmístění turistických rozhleden. Foto: Český historický atlas

Na projektu spolupracovali historici a kartografové již od roku 2016. Kromě elektronického portálu vznikly také knihy Český historický atlas a Akademický atlas českých dějin. Protože vědci cílí také na zahraniční publikum, on-line atlas je k dispozici i v angličtině. „Dosavadní anglicky psané portály k dějinám světa informují o českých a československých dějinách velmi povšechně a často zkresleně,“ vysvětlila jedna z autorek projektu Eva Semotanová z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…