Kde mají osady trampové a do kterých amerických států emigrovalo na přelomu 19. a 20. století nejvíc Čechů? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek nabízí webový portál Český historický atlas, který je pro všechny zájemce nově přístupný on-line.
Atlas na webových stránkách cha.fsv.cvut.cz je určený pro všechny, které zajímá česká historie. Nabízí nejen mapy a informace o důležitých historických milnících, ale také řadu zajímavostí, z nichž některé jsou kartograficky zpracovány vůbec poprvé. K vidění je zde třeba rozmístění turistických rozhleden v časovém srovnání od roku 1900 až po současnost nebo mapa sítě železnic z devatenáctého století.
Na projektu spolupracovali historici a kartografové již od roku 2016. Kromě elektronického portálu vznikly také knihy Český historický atlas a Akademický atlas českých dějin. Protože vědci cílí také na zahraniční publikum, on-line atlas je k dispozici i v angličtině. „Dosavadní anglicky psané portály k dějinám světa informují o českých a československých dějinách velmi povšechně a často zkresleně,“ vysvětlila jedna z autorek projektu Eva Semotanová z Historického ústavu Akademie věd ČR.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…