Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Historii uvádí na pravou míru. Nový on-line atlas českých dějin mapuje milníky i proměnu krajiny

Ilustrační foto: Pixabay

Kde mají osady trampové a do kterých amerických států emigrovalo na přelomu 19. a 20. století nejvíc Čechů? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek nabízí webový portál Český historický atlas, který je pro všechny zájemce nově přístupný on-line.

Atlas na webových stránkách cha.fsv.cvut.cz je určený pro všechny, které zajímá česká historie. Nabízí nejen mapy a informace o důležitých historických milnících, ale také řadu zajímavostí, z nichž některé jsou kartograficky zpracovány vůbec poprvé. K vidění je zde třeba rozmístění turistických rozhleden v časovém srovnání od roku 1900 až po současnost nebo mapa sítě železnic z devatenáctého století.

Portál nabízí také mapu rozmístění turistických rozhleden. Foto: Český historický atlas

Na projektu spolupracovali historici a kartografové již od roku 2016. Kromě elektronického portálu vznikly také knihy Český historický atlas a Akademický atlas českých dějin. Protože vědci cílí také na zahraniční publikum, on-line atlas je k dispozici i v angličtině. „Dosavadní anglicky psané portály k dějinám světa informují o českých a československých dějinách velmi povšechně a často zkresleně,“ vysvětlila jedna z autorek projektu Eva Semotanová z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…