Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Orchideje šesti světadílů. Oblíbená expozice právě startuje v Botanické zahradě Praha

Foto: Pozitivní zprávy

Pestrost. Rafinovanost. Jedinečnost. To jsou slova, která vystihují královny všech květin – orchideje. Jejich svět v sobě skýtá mnohá tajemství. Do tajů orchidejí nyní můžete proniknout díky pražské Botanické zahradě, která pro návštěvníky přichystala jedinečnou expozici nesoucí název Orchideje šesti světadílů.

Již od roku 2004 se v Botanické zahradě v pražské Troji tradičně koná výstava orchidejí. Jedna z nejoblíbenějších kvetoucích akcí každoročně naláká tisíce návštěvníků z celé republiky. Letos vás tato květinová přehlídka vezme doslova na cestu kolem světa, na které poznáte orchideje šesti světadílů.

Královny květin z celého světa

Nová expozice otevírá návštěvníkům bránu do světa orchidejí, doslova do úplně celého světa. Orchideje se totiž nevyskytují pouze v tropických oblastech, rostou i na místech, kde byste je možná nečekali. Třeba v bažinách, na úpatích hor nebo na území České republiky. Tyto na první pohled křehké květiny se dokážou přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám na Zemi.

Po dvou letech se konečně povedlo uspořádat výstavu v jarním termínu, kdy kvete nejvíce druhů orchidejí. Letos tak návštěvníky čeká velmi bohatá a pestrá expozice.

Letos nám vykvetlo několik velice zajímavých orchidejí, takže je na co se těšit. Máme tam třeba těsně před rozkvětem orchidej s nejdelšími listy. Je to krásný kousek, který má téměř třímetrové listy,“ uvedla kurátorka výstavy Romana Rybková.

Orchideje šesti světadílů. Foto: Pozitivní zprávy

Těšit se můžete na zajímavosti i kuriozity

Jedním z témat letošního ročníku výstavy je propojení orchidejí s člověkem. Navzdory své kráse totiž tyto květiny neslouží pouze k potěše oka, v různých koutech světa nacházejí odlišná využití. Některé jsou například součástí tradiční čínské medicíny a mají léčivé účinky, jiné zase bývají k ruce v kuchyni.

Na výstavě budete moci žasnout také nad různými kuriozitami a „nej“ ze světa orchidejí. Prohlédnout si můžete například orchidej s nejdelšími listy, nejmohutnější orchidej nebo tu nejvyšší se stonkem dlouhým rekordních 13,4 m.

Redakce Pozitivních zpráv dostala možnost si výstavu prohlédnout ještě před tím, než se otevře veřejnosti. Tropický skleník Fata Morgana v sobě ukrývá spoustu vkusně naaranžovaných orchidejí všech barev a tvarů. Malé, velké, výrazné i jemné. Květinová přehlídka je doplněná o cedulky s pozoruhodnými příběhy orchidejí z celého světa. Dozvíte se třeba o symbióze s mravenci nebo o původu názvu této květiny. Některé zajímavosti vás opravdu překvapí. Věděli jste například, že mezi orchideje patří také vanilka?

Pokud se doma rádi staráte o rostlinky, můžete si po prohlédnutí výstavy udělat radost a využít doprovodného prodeje orchidejí, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. Odborníci vám poradí, po které královně květin sáhnout i jak se o ni nejlépe starat (anebo spíše nestarat, protože většina orchidejí příliš péče nepotřebuje).

Zahájení sezóny a patronky expozice

Originální angažmá expozice navrhla a vytvořila přední česká floristka Klára Franc Vavříková. Jako každý rok jí asistovali studenti České zahradnické akademie Mělník.

Patronkami expozice a zároveň i celé 53. sezóny 2022 Botanické zahrady Praha se staly známé tváře – herečky Vica Kerekes, Klára Issová, Bára Kodetová a zpěvačka Marta Jandová. Na slavnostním zahájení rozkvetlé výstavy pronesla každá z dam krátký komentář.

Je to krásné, je to barevné, je to pestré, a to je to, co teď v životě potřebujeme, protože když budeme zlomení, tak život už nikdy nebude moct být hezký,“ zmínila při zahájení zpěvačka Marta Jandová.

Expozice orchidejí v Botanické zahradě Praha. Foto: Pozitivní zprávy

Kdy si výstavu prohlédnout?

Expozice se návštěvníkům otevře již v pátek 4. března a pokvete až do 20. března. Najdete ji ve tropickém skleníku Fata Morgana, který je otevřený celý týden kromě pondělků, a to od 9:00 do 19:00 hodin. Platí se běžné vstupné do botanické zahrady a skleníku – 150 Kč pro dospělé. Slevu mají děti, studenti a senioři.

Botanická zahrada Praha chystá na jaře také další akce, které vás možná zaujmou. Od 3. do 17. března můžete zavítat na online přednášku na jedno z rozmanitých botanických témat. V dubnu a květnu se můžete těšit na výstavu motýlů, tentokrát s podtitulem Zaostřeno na detail.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …