Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kočičí dobrý skutek. Vrnící mazlíčci jsou součástí výstavy, lidé je mohou adoptovat

2 minuty radosti
Foto: Martin Polák

Milovníci koček, zbystřete! Tito čtyřnozí chlupatí miláčci jsou součástí brněnské výstavy věnované Ester Krumbachové, jedné z nejvýznamnějších osobností českého filmu. Mají tam své místo, neboť Krumbachová byla velkou milovnicí zvířat a v jejím bytě v ulici Za Zelenou liškou našla útočiště řada toulavých koček a jiných opuštěných živočichů. O všechny s láskou pečovala.

Jedná se o poměrně neobvyklý formát výstavy. V prostorách Domu umění města Brna, kde se koná, se pohybují kočky z útulku Tlapky Mochov. Zájemci si je mohou adoptovat, zvířata totiž nejsou výstavním exponátem, ale rozšiřují umění o etický aspekt, který byl v životě autorky důležitý. Seznam všech devíti koček s jejich charakteristikami i formuláře adopčních smluv jsou k dispozici například na pokladně. V době, kdy je výstava přístupná veřejnosti, se chlupaté kuličky přirozeně pohybují v sálech, mimo otevírací dobu přebývají ve vlastním oddílu, kde mají všechno, co potřebují.

Foto: Martin Polák

Monografická výstava ESTER KRUMBACHOVÁ představuje autorčinu dvacet let nepřístupnou pozůstalost. Návštěvníci v muzeu najdou rozsáhlou síť původního materiálu, mnoha textů, obrazů a artefaktů, kterými se umělkyně po celý život zabývala a obklopovala. Představeny jsou tam jak její malby a kresby, kostýmní návrhy, šperky, tak dopisy přátelům (a kočkám), deníky a soukromé fotografie. Výstava potrvá do 6. března tohoto roku.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave a Dům umění města Brna

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…