Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze funguje zařízení pro postižené na sklonku života. První u nás

Zdroj fotografie: Pixabay

Praha má nově na svém území celorepublikový unikát. Jde o zařízení, které dokáže zajistit péči osobám s mentálním či kombinovaným postižením nejen v průběhu života, ale i v jeho závěru. Specializovaná domácnost byla otevřena jako součást Domova Sulická.

Podle ředitelky domova Lenky Kohoutové v minulosti nastaly případy, kdy museli být handicapovaní klienti kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu hospitalizováni. „Nemocnice ale nemají kapacitu na individuální péči a stávalo se, že někdy byli naši klienti připoutáni k lůžku. Takový pobyt byl pro ně pak velmi stresující. My chceme, aby péče o tyto lidi byla důstojná a byla zachována lidská práva každého jednoho z nás,“ vysvětluje ředitelka. Zdejší služby mohou se souhlasem města využít i lidé z jiných míst v republice.

„Na tomto příkladu je vidět, že je možné, aby sociální zařízení umožnilo mentálně postiženým lidem fungovat v důstojném prostředí. Je důležité, aby se tato péče co nejvíce přiblížila domácímu prostředí, a přitom nabídla kvalitní služby v domácích podmínkách těžko realizovatelné,“ uvedla poslankyně Markéta Pekarová Adamová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…