Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Plzni vznikne komunitní centrum cyklistiky. První svého druhu v zemi

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Vyráželi společně na cyklovyjížďky po okolí Plzně, časem jim ale začalo chybět zázemí, kde by mohli nejen opravit kolo, ale také strávit čas pohromadě bez šlapání do pedálů. Tak vznikla myšlenka komunitního centra, která se už letos promění v realitu.

Cyklistiku má hodně lidí zafixovanou jako individuální sport, ale třeba ve Francii nebo Itálii je to společenská záležitost. Nemyslím teď profesionální cyklistiku, ale tu rekreační, které se i v naší republice věnuje více než třetina obyvatel,“ říká Vendula Mirošovská. Také tím vysvětluje, proč založila v roce 2018 spolek Bikeheart zaměřený na rekreační cyklisty a jejich společné vyjížďky. Nejde přitom zdaleka jen o ně – iniciativa pořádá vícedenní cyklokempy, kurzy první pomoci nebo dobročinné cyklobazárky. To vše přístupné veřejnosti.

Vizualizace nového centra: Zdroj fotografie: bikeheart

S rostoucím nadšením ohledně projektu i přibývajícími členy rostla touha po společném prostoru. Místě, kde by se lidé mohli po cestě v klidu zastavit, vyladit kolo, osvěžit se a relaxovat. A také místě, kde by se pořádaly všechny zmíněné aktivity spolku. Volba padla na budovu bývalé kuželny v historickém centru města, kterou se spolkaři částečně svépomocí rozhodli vymanit z havarijního stavu. Finančně pomohly menší sponzorské dary, grant nebo crowdfundingová kampaň.

Vizualizace nového centra: Zdroj fotografie: bikeheart

V první části, jejíž rekonstrukci chceme dokončit ideálně začátkem léta, vznikne informační centrum, kout pro servis a opravu kol svépomocí nebo s asistencí obsluhy, osvěžovna a sociální zařízení. Tedy vše, co cyklista potřebuje před jízdou nebo po ní,“ vyjmenovává Mirošovská. Chybět nebude ani venkovní prostor pro relaxaci. Půjde přitom o vůbec první komunitní centrum pro rekreační i profesionální cyklisty v zemi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…