V Plzni vznikne komunitní centrum cyklistiky. První svého druhu v zemi

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Vyráželi společně na cyklovyjížďky po okolí Plzně, časem jim ale začalo chybět zázemí, kde by mohli nejen opravit kolo, ale také strávit čas pohromadě bez šlapání do pedálů. Tak vznikla myšlenka komunitního centra, která se už letos promění v realitu.

Cyklistiku má hodně lidí zafixovanou jako individuální sport, ale třeba ve Francii nebo Itálii je to společenská záležitost. Nemyslím teď profesionální cyklistiku, ale tu rekreační, které se i v naší republice věnuje více než třetina obyvatel,“ říká Vendula Mirošovská. Také tím vysvětluje, proč založila v roce 2018 spolek Bikeheart zaměřený na rekreační cyklisty a jejich společné vyjížďky. Nejde přitom zdaleka jen o ně – iniciativa pořádá vícedenní cyklokempy, kurzy první pomoci nebo dobročinné cyklobazárky. To vše přístupné veřejnosti.

Vizualizace nového centra: Zdroj fotografie: bikeheart

S rostoucím nadšením ohledně projektu i přibývajícími členy rostla touha po společném prostoru. Místě, kde by se lidé mohli po cestě v klidu zastavit, vyladit kolo, osvěžit se a relaxovat. A také místě, kde by se pořádaly všechny zmíněné aktivity spolku. Volba padla na budovu bývalé kuželny v historickém centru města, kterou se spolkaři částečně svépomocí rozhodli vymanit z havarijního stavu. Finančně pomohly menší sponzorské dary, grant nebo crowdfundingová kampaň.

Vizualizace nového centra: Zdroj fotografie: bikeheart

V první části, jejíž rekonstrukci chceme dokončit ideálně začátkem léta, vznikne informační centrum, kout pro servis a opravu kol svépomocí nebo s asistencí obsluhy, osvěžovna a sociální zařízení. Tedy vše, co cyklista potřebuje před jízdou nebo po ní,“ vyjmenovává Mirošovská. Chybět nebude ani venkovní prostor pro relaxaci. Půjde přitom o vůbec první komunitní centrum pro rekreační i profesionální cyklisty v zemi.

Související články

Inspirace

Čeští studenti spustili projekt na sdílený odvoz dětí do škol

Inspirace

Startuje další ročník projektu Do práce na kole

Byznys

Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

Inspirace

Aplikace Záchranka chystá řadu novinek, rozšíří se i do Rakouska

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura