V Plzni testují zábavnou formou pohybové dovednosti dětí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zatímco učitelé na základních školách pravidelně testují pohybové dovednosti dětí v hodinách tělocviku, v mateřských školkách žádné podobné hodnocení neexistuje. Podle autorů projektu Pohyb P1 je důležité, aby děti ve svých pohybových dovednostech nezakrněly a našly ke sportu pozitivní vztah v co nejranějším věku.

O to se snaží projekt Pohyb P1 v Plzni, který navíc i děti informuje o hrozbách obezity či podváhy. Za dobu jeho existence odborníci otestovali asi 1500 dětí z třiceti plzeňských školek a plánují rozšíření do dalších českých měst.

Pohyb 1P zjišťuje u pětiletých dětí jejich schopnost udržet rovnováhu, zapojení různých svalů či koordinaci pohybů. To vše zábavnou a hravou formou, kdy si děti v testech hrají například na kráčející čápy, skákající žáby či vlnící se hady. Organizátoři inciativy, kterou pořádá Nadace sportující mládeže, po skončení testování dají předškolákům a jejich rodičům vyhodnocení dovedností dítěte i doporučení na vhodné sportovní aktivity.

Díky projektu získávají rodiče nejen hodnocení pohybových dovedností jejich potomka, ale navíc i doporučení na vhodný sport pro jejich syna nebo dceru či osvětu o nabídce sportu v místě bydliště. „Je to snaha udržet a zvýšit pohybové dovednosti a dostat děti do pohybové dostatečnosti. Je to služba pro rodiče, je to nasměrování a doporučení, protože rodiče často, dokud nedostanou nějakou pobídku, se po tom ani moc nepídí,“ uzavřel pro ČTK František Berka z Nadace sportující mládeže.

Autor článku