Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Plzni testují zábavnou formou pohybové dovednosti dětí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zatímco učitelé na základních školách pravidelně testují pohybové dovednosti dětí v hodinách tělocviku, v mateřských školkách žádné podobné hodnocení neexistuje. Podle autorů projektu Pohyb P1 je důležité, aby děti ve svých pohybových dovednostech nezakrněly a našly ke sportu pozitivní vztah v co nejranějším věku.

O to se snaží projekt Pohyb P1 v Plzni, který navíc i děti informuje o hrozbách obezity či podváhy. Za dobu jeho existence odborníci otestovali asi 1500 dětí z třiceti plzeňských školek a plánují rozšíření do dalších českých měst.

Pohyb 1P zjišťuje u pětiletých dětí jejich schopnost udržet rovnováhu, zapojení různých svalů či koordinaci pohybů. To vše zábavnou a hravou formou, kdy si děti v testech hrají například na kráčející čápy, skákající žáby či vlnící se hady. Organizátoři inciativy, kterou pořádá Nadace sportující mládeže, po skončení testování dají předškolákům a jejich rodičům vyhodnocení dovedností dítěte i doporučení na vhodné sportovní aktivity.

Díky projektu získávají rodiče nejen hodnocení pohybových dovedností jejich potomka, ale navíc i doporučení na vhodný sport pro jejich syna nebo dceru či osvětu o nabídce sportu v místě bydliště. „Je to snaha udržet a zvýšit pohybové dovednosti a dostat děti do pohybové dostatečnosti. Je to služba pro rodiče, je to nasměrování a doporučení, protože rodiče často, dokud nedostanou nějakou pobídku, se po tom ani moc nepídí,“ uzavřel pro ČTK František Berka z Nadace sportující mládeže.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.