V ostravské ZOO se narodilo mládě vzácného lemura Sclaterova

Zdroj fotografie: ZOO Ostrava

Ostravské ZOO se podařilo odchovat další mládě lemura Sclaterova, jednoho z nejohroženějších primátů na světě. Jedná se o druh extrémně vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách. Každé mládě je tak velkou nadějí na záchranu před úplným vyhubením.  

V pořadí již třetí životaschopné mládě lemura Sclaterova se v ostravské zoologické zahradě narodilo na začátku dubna. Porodila je zkušená dvaadvacetiletá samice, která ostravský chov lemurů Sclaterových v roce 2004 začínala a je matkou všech tří mláďat.

Evropská populace lemura Sclaterova čítá necelých třicet zvířat, ještě mnohem méně je lemurů v USA a několik jedinců žije v zoologických zahradách na Madagaskaru. V České republice je druh zastoupen pouze v ZOO Ostrava, která chová dva páry. V roce 2005 se zoologická zahrada stala členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů) zajišťující mezinárodní záchranný projekt Sahamalaza. Jeho cílem je ochrana křehké biodiverzity přímo v domovině lemurů – na Madagaskaru. Záchranný program mohou zájemci podpořit v již třetím ročníku charitativním běhu, který se uskuteční 30. srpna.

Autor článku