Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ostravě se narodil unikátní daman pralesní

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: zoo-ostrava.cz

Pokud se chystáte navštívit ostravskou zoologickou zahradu, určitě nesmíte vynechat možnost prohlédnout si damany pralesní. Toto drobné zvíře totiž můžete potkat jen v Ostravě nebo v lesích západní Afriky. Žádná jiná zoo na světě se chovem damanů pochlubit nemůže, proto je naprosto výjimečné především narození mláděte tohoto druhu v lidské péči.

V zoo začali v roce 2016 s chovem dvou párů – mladšího a staršího. Starší dvojice obývá Pavilon evoluce, zatímco ta mladší chovatelské zázemí. Přes počáteční předpoklady to byla právě mladší dvojice, které se podařilo zplodit potomka. Dne 18. února spatřilo světlo světa mládě, které zatím tráví den schované v budce v kompletní péči rodičů. Pracovníci zoo věří, že se narodí mládě i páru v Pavilonu evoluce. Tím by získali chovatelé další cenné zkušenosti, jelikož je o tomto specifickém druhu dosud málo zjištěných informací.

Vědci život damanů zkoumají převážně prostřednictvím jejich zvuků, anatomii pak popisují na základě uhynulých jedinců. Unikátní tvor, který je vzdáleným příbuzným slona, totiž patří mezi noční savce a většinu času tráví na stromovém baldachýnu. Vyznačuje se temnou srstí se svazkem bílých chlupů na hřbetě. Komunikace damanů pak probíhá prostřednictvím hlasitých zvuků. I když se nejedná o ohrožený druh, dle Mezinárodního svazu ochrany přírody je budoucnost damanů nejistá především kvůli ničení jejich přirozeného prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…