V Ostravě se narodil unikátní daman pralesní

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: zoo-ostrava.cz

Pokud se chystáte navštívit ostravskou zoologickou zahradu, určitě nesmíte vynechat možnost prohlédnout si damany pralesní. Toto drobné zvíře totiž můžete potkat jen v Ostravě nebo v lesích západní Afriky. Žádná jiná zoo na světě se chovem damanů pochlubit nemůže, proto je naprosto výjimečné především narození mláděte tohoto druhu v lidské péči.

V zoo začali v roce 2016 s chovem dvou párů – mladšího a staršího. Starší dvojice obývá Pavilon evoluce, zatímco ta mladší chovatelské zázemí. Přes počáteční předpoklady to byla právě mladší dvojice, které se podařilo zplodit potomka. Dne 18. února spatřilo světlo světa mládě, které zatím tráví den schované v budce v kompletní péči rodičů. Pracovníci zoo věří, že se narodí mládě i páru v Pavilonu evoluce. Tím by získali chovatelé další cenné zkušenosti, jelikož je o tomto specifickém druhu dosud málo zjištěných informací.

Vědci život damanů zkoumají převážně prostřednictvím jejich zvuků, anatomii pak popisují na základě uhynulých jedinců. Unikátní tvor, který je vzdáleným příbuzným slona, totiž patří mezi noční savce a většinu času tráví na stromovém baldachýnu. Vyznačuje se temnou srstí se svazkem bílých chlupů na hřbetě. Komunikace damanů pak probíhá prostřednictvím hlasitých zvuků. I když se nejedná o ohrožený druh, dle Mezinárodního svazu ochrany přírody je budoucnost damanů nejistá především kvůli ničení jejich přirozeného prostředí.

Související články

Inspirace

Ostravská zoo se raduje z narození vzácného gibona

Společnost

V Zoo Praha se narodilo první mládě tamarína bělovousého

Inspirace

Brněnská zoo přivítala novorozené bizoní mládě

Inspirace

V Ostravě se narodil vzácný lemur mongoz

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.