Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ostravě je hmyz vítán. Ve městě pro něj vzniknou hotely navržené místními umělci

3 minuty radosti
Hmyzí hotel. Foto: archiv MMO

Ačkoli bez komárů či much bychom se často rádi obešli, hmyz je pro naše fungování a celkovou rovnováhu v přírodě velmi důležitý. V posledních letech ho však především ve městech výrazně ubývá a řada druhů dokonce již vyhynula. Pomoci zvrátit tento vývoj se snaží také ostravský spolek Fiducia, který letos spustil vzdělávací projekt Hmyz je fajnOVY.

Foto: archiv MMO

Cílem bylo ve spolupráci s místními umělci a veřejností vytvořit „ostravský hmyzí mobiliář“.  Dohromady rozmístili autoři projektu v severomoravské metropoli osm hmyzích obydlí navržených ostravskými architekty, designéry a vizuálními tvůrci. Ti navrhli kromě velkých hmyzích hotelů také malé prototypy, jež jsou určeny na fasády domů či ploty. Další hmyzí domečky si pak s umělci budou moci vytvořit zájemci také na dílnách pro veřejnost.

Brouci ve městě

Jedno z hmyzích obydlí, jež ozdobilo ostravský veřejný prostor, vytvořil architekt Jiří Markevič. Jeho návrh nese název Beatles a je parafrází na slavnou hudební kapelu, jejíž jméno v překladu znamená brouci.

Foto: archiv MMO

Za dalším návrhem stojí sochař Petr Szyroki, jehož hmyzí domek pojmenovaný Svatý Ambrož je vytvořen ze sušeného dubového dřeva. Má tvar barokního soklu, kterému schází socha sv. Ambrože, patrona včel a včelařů. „Legenda praví, že když byl Ambrož malý chlapec, vlétaly včely do jeho úst a krmily ho medem. Nyní se Ambrož odvděčí a poskytne včelám domov ve svém soklu,“ vysvětlil autor.

Foto: archiv MMO

Pro poněkud netradiční ztvárnění zadání se rozhodl sochař Josef Kukučka. Jeho Vajíčka tvoří soustava několika menších hmyzích domků, jež jsou umístěny na lampě veřejného osvětlení.

Foto: archiv MMO

Hmyzí hotel ve tvaru lodě vymyslel student sochařství Bedřich Mrkva. „Téma lodí jsem si vybral, protože chodím sailovat na plachetnici. Tento požitek jsem chtěl dopřát i broukům,“ uvedl.

Foto: archiv MMO

Kolektivní bydlení. Takový je název dalšího projektu kováře a sochaře Lukáše Dvorského. Jedná se o autorovu představu současného obytného domu.

Foto: archiv MMO

Další obydlí má název Ostrava!!! a nese v sobě logo města. „Objekt má minimalistický tvar obdélníku, jeho rámec je vytvořen z dřevěných desek spojených závitovou tyčí. Jako podkladový materiál je zde ve velké míře zastoupen kámen, umístěn spolu s dalšími materiály do gabionové sítě,“ popsala autorka Marie Seibertová

Foto: archiv MMO

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…